fbpx
20 Жовтня, 2024

Молдова обирає курс країни, Фіцо не бачить злочинів Росії, а Орбан купує собі друзів у Європі – що було у сусідів минулого тижня

Молдова обирає курс країни, Фіцо не бачить злочинів Росії, а Орбан купує собі друзів у Європі – що було у сусідів минулого тижня

Найважливіші вибори у житті Молдови, чергові скандальні заяви словацького прем’єра Фіцо, «куплені» Угорщиною ультраправі друзі, перший за часи війни посол Чехії у Москві та євроколія з України.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 14 по 20 жовтня.

Politicalcartoons
Карикатура: Володимир Казаневський / PoliticalCartoons.com

 

Важлива неділя в Молдові — вибори курсу країни

Недільні президентські вибори у Молдові та референдум щодо вступу до ЄС розглядаються як вибір між європейським майбутнім або поверненням до сфери впливу Москви. Попри те, що опитування свідчать про підтримку членства Молдови в ЄС на рівні близько 60%, потрібна мінімальна явка в 33% для того, щоб референдум був визнаний дійсним.

Вперше виборчі бюлетені у Молдові будуть доступні не лише румунською, а й п’ятьма мовами національних меншин: російською, українською, гагаузькою, болгарською та ромською.

Ці вибори — широке поле для маніпуляцій та боротьби з сферу свого впливу з боку Москви. Раніше влада Молдови попередила, що близько 14 мільйонів євро «російських грошей» були направлені безпосередньо на рахунки 130 000 молдаван у спробі купити їхні голоси проти ЄС. Одним із каналів фінансування є проросійський олігарх-втікач Ілан Шор, відомий тим, що очолював таємні операції Кремля в Молдові, а також публічно пропонував гроші за голоси проти інтеграції в ЄС.

828x552 Cmsv2 C123735f Eba7 5b4b 9980 4e6f4c7a616d 8801130
Фото: Vadim Ghirda/Copyright 2023 The AP

Загалом, за оцінками Кишинева, Росія витратила близько 100 мільйонів євро на підрив виборчого процесу, в тому числі через скоординовані кампанії з дезінформації, спрямовані на вплив або придушення голосування.

Попри загальну підтримку євроінтеграції в Молдові, країна має два регіони з традиційно сильним російським впливом, які можуть зіграти важливу роль у виборі країни — Придністров’я та Гагаузія. Нещодавно Кремль знову активізував свої зусилля з дестабілізації Молдови через невеликий автономний регіон Гагаузію на півдні. У відповідь ЄС ввів санкції проти лідерки Гагаузії Євгенії Гуцул, яку звинувачують у сприянні сепаратизму.

Також дослідницьке агентство Check Point нещодавно оприлюднило кампанію під назвою «Операція MiddleFloor», спрямовану проти державних службовців Молдови. У ході кампанії публікувались підроблені документи з неправдивими заявами про вступ до ЄС, спрямовані на збір особистих даних одержувачів, щоб створити основу для атак зловмисного програмного забезпечення.

Крім того, за даними Служби безпеки та розвідки (SIS) і прокуратури громадян Молдови навчали в Москві, а також у Боснії та Сербії (в тому числі бойовики Вагнера), як дестабілізувати Молдову. За повідомленням правоохоронців, понад 300 осіб відвідали тренувальні табори в Росії, подорожуючи групами по 20 осіб, де їх навчали, як викликати заворушення під час протестів і протистояти правоохоронним органам.

 

Роберт Фіцо: «Припиніть порівнювати Росію з Радянським Союзом чи нацистською Німеччиною»

Напередодні майбутнього саміту Європейської ради прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо розкритикував ЄС за те, що він діє як «воєнний кабінет» і підриває мирний процес в Україні. Водночас Фіцо знову поставив під сумнів відповідальність Росії за воєнні злочини у Бучі.

«Все, про що ми говоримо в Раді ЄС, — це боєприпаси та ракети для України або скільки росіян потрібно вбити», — заявив Фіцо на засіданні комітету з європейських справ парламенту 16 жовтня.

За словами словацького прем’єра, потрібно припинити порівнювати Росію з Радянським Союзом чи нацистською Німеччиною.

Slovakia's Pm Fico Pledges To Block Ukraine's Nato Bid While In Office
Фото: Сергій Харченко / NurPhoto, Getty Images

Також Роберт Фіцо виклав свої прогнози щодо війни в Україні, хоча не представив жодних доказів на їх підтвердження.

«Є висока ймовірність того, що війна в Україні закінчиться дуже скоро», – сказав прем’єр-міністр Словаччини. – «Я очікую певних ознак завтра [ця заява була напередодні оголошення Володимиром Зеленським мирного плану України, – ред.], оскільки раптово піднімається тема запрошення України до НАТО».

Однак він припустив, що запрошення Києва до Альянсу не буде «безкоштовним» і що «Україна змушена буде погодитися на угоду, укладену супердержавами». За його словами, важливо підтримати будь-який майбутній мирний план, незалежно від того, чи буде запропонований Україною, Китаєм чи іншими.

 

Чехія відправить до Росії нового посла після дворічного замороження дипломатичних відносин

Найближчими місяцями Чехія відправить своїм новим послом у Москву Даніеля Коштовала (Daniel Koštoval), досвідченого дипломата з великим досвідом у сфері безпеки та міжнародних відносин. Призначення Коштовала відбулося в критичний момент для чесько-російських відносин, які були напруженими з 2021 року. Саме тоді викрилась причетність Росії до вибухів на складі боєприпасів у 2014 році у Чехії та російського вторгнення в Україну.

0af4cbfe0d041f7ba75816899f21c432
Фото: Kateřina Cibulka / Český rozhlas

Попри цю напруженість, чеські офіційні особи наголосили на важливості збереження дипломатичної присутності в Росії.

Чеські лідери обговорювали рішення про призначення нового посла враховуючи триваючу військову агресію Росії проти України. У червні документ про призначення Коштовала підписав президент Петер Павел.

До цього у посольстві Чехії в Москві працювало 17 штатних працівників, у тому числі дипломати. У 2022 році Москва вислала заступника посла Чехії Томаша Харта у відповідь на вислання його російського колеги з Чехії через роботу на російські спецслужби.

 

Угорщина активно фінансує європейські ультраправі партії

Угорщина стала головним фінансистом європейських ультраправих партій. На пресконференції прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана прямо спитали про фінансування, зокрема, іспанської ультраправої партії Vox. За словами самого ж Орбана «в деяких країнах певні партії не можуть отримати кредити», що нечесно стосовно них.

Раніше іспанська газета El Pais повідомляла, що Vox отримав кредит у розмірі 9,2 мільйона євро від угорського банку MBH для фінансування передвиборчої кампанії 2023 року. Банк на 30% належить угорській державі, а іншим великим акціонером є друг дитинства Орбана та найбагатша людина країни Лорінц Месарош (Mészáros Lőrinc), якого багато хто вважає посередником у «бізнесі» сім’ї Орбана.

160b79bb 212a 4ec1 9b89 4df045bb5f33
Фото: hvg.hu

Однак, за даними hvg.hu, Vox отримала досить щедре державне фінансування – 75% їхніх витрат оплачує держава, – але оскільки партія перевитратила на виборчу кампанію, їй потрібні були додаткові гроші, тому звернулися до Угорщини. Журналісти припустили, що ця позика стала додатковим важелем, щоб переконати Vox приєднатися до нової ультраправої групи в Європейському парламенті «Патріоти за Європу», яка була заснована за ініціативи Орбана після виборів до Європарламенту в червні.

Vox не була першою і, ймовірно, не останньою ультраправою партією, яка отримала фінансування з Угорщини. Близький до Орбана банк MKB, який згодом об’єднався з MBH, надав 10 мільйонів євро кредиту «Національному об’єднанню» Марін Ле Пен.

 

Така потрібна євроколія: між Чопом та Ужгородом прокладають залізничну колію європейського стандарту

В «Укрзалізниці» триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом. У рамках стратегічної програми розбудови в Україні колії євростандарту УЗ перекладає широку колію, вирівнюючи її на перегоні Струмківка-Чоп, де надалі також паралельно буде укладена євроколія.

E229083ba8d786cc8272bfb0f5294e37
Фото: УЗ

Вже перекладено 3,5 км колій з 8,3 км необхідних. Ці роботи планується завершити цього року. Крім того, відремонтовано міст і триває оновлення відповідних комунікацій.

Між Ужгородом та Чопом будуть функціонувати дві паралельні колії: широка – 1520 мм та євроколія – 1435 мм. Це, в свою чергу, дозволить запустити пряме залізничне сполучення між Києвом та Братиславою через Ужгород та Кошице. Саме про це йшлось у переговорах Роберта Фіцо та Дениса Шмигаля під час зустрічі в Ужгороді на початку жовтня.

Загальна вартість проєкту 1,3 млрд грн, 50% фінансується з фонду ЄС Connecting Europe Facilit (CEF). “Укрзалізниця” отримала можливість реалізувати цей проєкт у результаті успішної участі в конкурсному відборі проєктів CEF у 2022 році.

 

Infopost.media

Коментарі