fbpx
11 Січня, 2023

МіГ-29 для України, ризики від опозиції та залежність від Росії: про що розповів глава словацького МЗС

МіГ-29 для України, ризики від опозиції та залежність від Росії: про що розповів глава словацького МЗС

Словаччина продовжить підтримку України попри те, що війна в Україні буде викликом для Словаччини і у 2023 році. Також важливою буде підтримка розвитку та збільшення незалежності від джерел енергії. Про це заявив тимчасово призначений міністр закордонних та європейських справ СР Растислав Качер.

За словами міністра, зовнішня політика Словаччини буде проводитися в тому ж дусі, що й минулого року, тобто на підтримку України. Про це він заявив у коментарі TASR.

качер

«Звичайно, ми будемо проводити прословацьку політику. Таку, яка гарантує максимальну безпеку, стабільність, цілісність і процвітання для Словаччини. І саме в цьому дусі є підтримка України. Тому що якщо Україна цього року не витримає цього наступу, я думаю, що це може мати дуже драматичні наслідки для безпеки Словаччини та наших громадян. Тому цього року це буде величезний виклик», – підсумував він.

Енергонезалежність Словаччини

За словами Качера, Словаччина й надалі буде прагнути посилювати свою незалежність щодо енергоносіїв та джерел енергії.

«Йдеться про ядерне паливо, нафту, газ», – уточнив він. «І ми зробили це успішно. Абсолютно принципово зменшили залежність від нафти, у досить важливий спосіб, і хочемо це продовжувати».

За його словами, завдання також полягатиме в боротьбі з іншими наслідками кризи, яку спричинила Росія.

«На жаль, це ціна російської агресії, і ми повинні зуміти впоратися з цим якнайкраще, щоб це не вплинуло на нашу безпеку», – додав Качер.

 


Варто додати, що з-поміж країн-членів ЄС Словаччина минулоріч чи не найбільше залежала і від російської нафти та газу. Словацький уряд знову розглядає можливість відновити раніше відхилений план видобутку урану поблизу місто Кошице. Наразі у Словаччині експлуатують 4 атомних реактори російського виробництва на АЕС “Моховці” та “Богуниці”. Окрім цього, наразі здійснюється монтаж ще 2 реакторів.

Також  у Кошицькому краї до 2026 року планують запустити проект з використання енергії найбільших у Центральній Європі термальних джерел. Для цього використають свердловин поблизу села Свініца. Потенціал їх залишався невикористаним останні 25 років.


 

Раніше Растислав Качер заявив, що Словаччина повною мірою може вижити без російської нафти. Однак російська нафта, що переробляється в Словнафті, також обслуговує інші країни регіону, зокрема Угорщину.

«Наші союзники також купують російські нафтопродукти з цього НПЗ», – зазначив він.

Натяк на плани опозиції розвернути вектор Словаччини

Він додав, що цього року вважає важливим зберегти згуртованість і послідовність зовнішньої політики Словаччини. Утім через політичні події існує ризик зміни зовнішньої політики країни.

«…сьогодні ми також бачимо політиків, від яких я у минулому не очікував, що вони поставлять під сумнів наші основні принципи і робитимуть усе, щоб викинути Словаччину зі спільноти порядних країн і поставити її туди, де, я думаю, ми не хочемо бути. І не тільки це, але це також завдає нам шкоди з точки зору економіки та безпеки», – сказав Качер.

Так, зокрема, міністр розкритикував внутрішній прикордонний контроль всередині Шенгенської зони. Качер зазначив, що це суверенне право країн Європейського Союзу тимчасово посилювати заходи, однак висловив сподівання, що перевірки на кордоні з Чехією та Австрією не триватимуть довго.

«…єдиним зовнішнім кордоном Словаччини є кордон з Україною. Через нього немає абсолютно ніякої неконтрольованої чи нелегальної міграції», – зазначив він.

 

Читай також:

Словаччина напередодні дочасних виборів парламенту: лідирує опозиція, але це їй не гарантує влади. Що важливо знати Україні

 

Військова допомога та підтримка України в енергетичній кризі

Нагадаємо, що 8 грудня 2022 року міністр закордонних справ Словаччини під час спільної пресконференції з главою МЗС України Дмитром Кулебою заявив, що уряд його країни схвалив новий пакет військової допомоги Україні

Зокрема розглядатимуть питання відновлення виробництва боєприпасів для потреб ЗСУ. Як заявив Ростислав Качер, у Словаччині виготовлялися радянські калібри — 152-мм боєприпаси та 120-мм міни.

Окрім цього Словаччина готується до передачі Україні літаків МіГ-29.

«Ми ще не передали вам МіГ-29, але готові це зробити. Ми говоримо з нашими партнерами у НАТО про те, як це зробити», — зазначив Качер.

 


Варто нагадати, що Словаччина відправила до України озброєння на майже 170 млн євро – системи ППО ЗРК С-300 у квітні 2022 року, гаубиці «Зузана-2», десятки БТРів та гелікоптери. Проте Словаччина отримала від партнерів по блоку взамін нові системи озброєння, і цього року до країни почнуть надходити перші із сотні нових бронетранспортерів.

Останній ухвалений пакет словацької військової допомоги Україні, про який ішлося в грудні минулого року, включає кілька тисяч ракет для літаків Міг-29, боєприпаси, теплий одяг для військових та продукти харчування.


 

Словаччина також допомагає Україні, ремонтуючи пошкоджену техніку. У Молдаві-над-Бодвоу на державному заводі «Konštrukty Defence» ремонтують десятки броньованих машин БРДМ-2. У середині грудня також почали ремонт української військової техніки в приміщенні військової частини у Міхаловцях. Там працюють шість німецьких техніків, які ремонтують техніку західного походження, зокрема, гаубиці та зенітні системи. Фінансування ремонту забезпечує німецька сторона, а Словаччина надає приміщення, світло та воду.

Український колега Качера Дмитро Кулеба висловив вдячність словацькому уряду за підтримку не тільки зброєю, а й засобами для подолання енергетичної кризи.

«Україна дуже цінує допомогу Словаччини у подоланні енергетичної кризи, зокрема плани передати вже цього місяця близько 300 електрогенераторів. Ми вдячні за близько 2 тисячі тонн гуманітарної допомоги на суму понад 4 млн євро, а також прихисток близько 100 тисяч українців, яким наші сусіди буквально відкрили свої двері та серця», – сказав під час зустрічі Дмитро Кулеба.

 

InfoPost.Media


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі