Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) завершує розробку угоди щодо гарантування безпеки ядерних об’єктів в Україні.
Про це з посиланням на керівника організації Рафаеля Маріано Гроссі повідомляє Politico.
“Ми ведемо переговори і наближаємося останнього етапу наших консультацій”, – сказав Гроссі європарламентарям у понеділок, 21 березня.
За словами керівника МАГАТЕ, він сподівається досягти угоди “дуже скоро”. Крім того, як зазначив Гроссі, дискусії, які розпочалися 10 березня, є “дуже делікатними”.
Крім того Гроссі спростував занепокоєння, що Москва може використати угоди для легітимізації контролю над частинами території України. Майбутня угода не міститиме “ніяких політичних посилань на ситуацію на електростанціях або жодних зв’язків, які можна було б витлумачити як легітимізацію присутності будь-кого на чужій території”.
Він додав, що це вимагатиме від Росії та України “дотримання деяких правил… які неодноразово порушувалися з величезним ризиком для населення” після вторгнення Росії в Україну наприкінці лютого.
Варто нагадати, що російські війська взяли під контроль виведену з експлуатації Чорнобильську атомну електростанцію та діючу АЕС у Запоріжжі, що викликало побоювання щодо потенційної ядерної катастрофи та великомасштабної шкоди довкіллю.
Гроссі неодноразово висловлював свою стурбованість ядерною безпекою в міру розгортання конфлікту. Однак жодного разу МАГАТЕ не попереджало про явну й безпосередню небезпеку за межами України.
Що обіцяє МАГАТЕ
У понеділок, виступаючи перед депутатами Європарламенту, він підкреслив, що “атомні електростанції дуже міцні, вони можуть витримати літак, який на них падає”. Щоб дістатися до активної зони реактора, знадобляться “масові засоби”. Він також повторив, що напад на атомні станції є порушенням міжнародного права.
Після узгодження деталей Гроссі сказав, що він сподівається направити експертів МАГАТЕ в Україну “для полегшення ситуації там, а також для стримування нових, складних, небезпечних подій”.
Експерти також намагатимуться зібрати “достовірну, об’єктивну інформацію” про ситуацію на місцях. За словами Гроссі, стає “все складніше” з’ясовувати факти, “оскільки існують суперечливі розповіді про те, що відбувається”.
Нагадаємо, 25 лютого Україна поінформувала Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) про фактичну втрату контролю над ядерними і радіаційними об’єктами у зоні відчуження та зростання радіаційного фону у зв’язку із захопленням станції російськими окупантами.
Фото: Alex Halada/AFP
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.