fbpx
08 Липня, 2022

Командувач збройними силами Угорщини здійснив “таємний” візит в Україну. Чому це важливо?

Командувач збройними силами Угорщини здійснив “таємний” візит в Україну. Чому це важливо?

7 липня завершився офіційний візит в Україну делегації Сил оборони Угорщини на чолі з Командувачем Сил оборони Угорщини генерал-лейтенантом Ромулусом Русін-Сенді.

Зокрема угорська делегація зустрілася з Головнокомандувачем ЗС України генералом Валерієм Залужним, який зазначив, що “приїзд шановного друга Ромулуса Русін-Сенді в Україну у цей складний для нашої держави час є свідченням колосальної підтримки і солідарності у війні проти російської федерації”.

«Я високо ціную професійні і дружні стосунки з моїм угорським колегою і задоволений рівнем військового співробітництва між нашими державами», – підкреслив Валерій Залужний.

Про це повідомили на офіційній сторінці Генерального штабу ЗСУ у Facebook.

Чому угорські ЗМІ назвали візит військових “таємним”?

Натомість деякі угорські сайти назвали цей візит “таємним”, адже він відбувся без попереднього оголошення.

Зокрема сайт index.hu написав, що угорська сторона чомусь тримала візит у таємниці.

«З угорської сторони про офіційний візит угорського командувача ні в Міноборони, ні на сайті honvedelem.hu до публікації нашої статті нічого не повідомляли», – зазначає видання.

На сайті Міноборони Угорщини honvedelem.hu звіт про візит делегації угорських військових в Україну з’явився лише 8 липня.

Зокрема там зазначається, що делегація прибула на особисте запрошення Валерія Залужного.

«Під час візиту головною темою розмов командувачів армій двох країн була, серед іншого, ситуація під час російсько-української війни, але також обговорювалися військові відносини між Угорщиною та Україною та їхнє майбутнє», – йдеться у звіті.

Також наприкінці візиту генерал-лейтенант Ромулус Русін-Сенді висловив вдячність українським воїнам, які мужньо та героїчно захищають свою країну та її жителів, незважаючи на значні втрати.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомляють, що програма візиту угорських колег була досить насиченою.

Делегація відвідала місця скоєння воєнних злочинів російськими окупантами, зокрема міста-герої Гостомель, Ірпінь, Бородянку й територію запеклих боїв біля селища Мощун. Також відвідала Миколаїв, Одесу, Кривий Ріг, Дніпро, Харків Чернігів, де ознайомилась із організацією протидії збройній агресії російської федерації підрозділами ЗС України.

У Києві делегація відвідала Національний музей історії України у Другій світовій війні, побачила виставку, зібраною з трофеїв із кривавих полів жорстоких битв російсько-української війни, побувала на Михайлівській площі, де також виставлена знищена російська військова техніка, привезена з Гостомелю Київської області.

Що обговорювали військові України та Угорщини під час зустрічі?

За офіційною інформацією Генаштабу ЗСУ, «під час візиту делегація Сил оборони Угорщини була ознайомлена з безпековою ситуацією в Україні, складом, чисельністю угруповань зс рф як на тимчасово окупованих територіях України, так і на території рф вздовж державного кордону України та території суміжних держав, характером дій і напрямків зосередження противника, його втрат в особовому складі та техніці, виявлених фактах порушення противником правил ведення війни та злочинів проти людяності».

Окрім того, обговорювалася оцінка ймовірного характеру дій противника у подальшому, безпекова ситуація на українсько-білоруському кордоні, тенденції розвитку воєнно-стратегічної обстановки в Східній Європі та Чорноморському регіоні.

Окремо відбулися переговори між Головним сержантом Збройних Сил України Олександром Косинським та Головним сержантом Сил оборони Угорщини майстер-сержантом Золтаном Кашабом щодо питань основних функцій та завдань і напрямків діяльності особового складу сержантського корпусу Збройних сил обох країн.

Тобто, як бачимо, цей візит був не просто ознайомчим. Вирішувалися конкретні завдання, в тому числі на майбутнє.

Чому цей візит є надзвичайно важливим для відносин між Україною та Угорщиною?

Слід нагадати, що відносини України та Угорщини останнім часом залишаються досить напруженими. Раніше суперечки точилися про українське законодавство, зокрема, в частині мови та освіти, яке офіційна Угорщина вважала «дискримінаційним» по відношенню до угорською меншини, яка мешкає в Україні, насамперед на Закарпатті.

З початку російського вторгнення в Україну з’явилася інша тема для непорозуміння між сусідніми країнами.

Вже 28 лютого в уряді Угорщини заявили, що країна не відправлятиме війська або зброю в Україну і не дозволить транзит летальної зброї через свою територію. За словами угорського міністра МЗС Петера Сійярто це було зроблено нібито для безпеки держави.

«Причина прийняття цього рішення полягає в тому, що такі поставки можуть стати об’єктами ворожих військових дій, і… ми повинні забезпечити безпеку Угорщини… щоб ми не втягувалися в цю війну», – зазначив Сійярто.

Подібні тези зі сторони уряду Угорщини продовжили тривати і надалі. Хоча вони часом були і такими, що потрирічили одна іншій. З одного боку Угорщина заявляла, що бажає чим скорішого миру для України, і обіцяла всебічно цьому сприяти. З іншого – продовжила стверджувати про блокування поставок зброї та військових вантажів.

Були й інші суперечливі заяви. Наприклад, Сійярто звинуватив український уряд у спробі вплинути на вибори в Угорщині.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у свою чергу дорікнув Сійярто у руйнуванні відносин між Києвом і Будапештом.

Згодом посла України в Угорщині навіть викликали до угорського Міністерства закордонних справ для пояснень щодо «образливих заяв» української влади стосовно позиції Будапешта у російсько-українській війні.

Хоча сама Любов Непоп заперечила позицію уряду про те Україна нібито хоче втягнути Угорщину у війну. Вона заявила, що якщо українці не будуть воювати, то миру не буде, а російські танки можуть опинитись на кордонах Угорщини.

Непоп також висловила вдячність угорському уряду за гуманітарну допомогу. Але наголосила, що Україні потрібна зброя проти російських танків у війні. І додала, що “ми очікуємо від Угорщини більшого”.

І нарешті нещодавно в інтерв’ю CNN Петер Сійярто заявив, що Угорщина відмовилася брати участь у поставках західної зброї Україні нібито тому, щоб не наражати на небезпеку угорців, які проживають на Закарпатті.

«150 тисяч угорців мешкають у західній частині України. Очевидно, що у разі постачання нами зброї ці поставки будуть ціллю росіян для обстрілів. Ми не хочемо, щоб вони стріляли по регіонах проживання угорців. Ми маємо брати до уваги безпеку Угорщини та угорців», – сказав Сійярто.

Ця заява викликала досить бурхливу реакцію і з боку інших угорців, які проживають в Україні, але в інших регіонах, де не припиняються російські обстріли.

Загалом чому Будапешт та Київ обмінюються неприйнятними заявами політиків читайте у нашому спеціальному матеріалі.

Але незважаючи на тривале загострення стосунків між країнами не можна забувати і про деякі позитивні моменти.

По-перше, в уряді Угорщини ще на початку березня позитивно висловилися на підтримку прискореного вступу України до ЄС.

Згодом і прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан особисто зазначив, що підтримує надання Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу. Це був дуже важливий крок, адже саме від Орбана очікували можливого блокування цього рішення, як це було з санкціями проти російських політиків, діячів (нариклад, патріарха Кіріла) та енергоносіїв.

По-друге, це підтримка українських біженців. Хоча, на жаль, не обійшлося без деяких маніпуляцій цифрами.

Утім факт залишається фактом: біженці з України могли бесплатно пересуватися Угорщиною, наприклад, залізничним транспортом, а державні та громадські організації активно розпочали надавати їм допомогу з перших днів війни.

Також в Угорщині заявили, що прийматимуть на лікування українських військових (як це робилося і в попередні роки), організовують за бюджетний кошт відпочинок для дітей-переселенців з України, а також освітні програми.

І нарешті гуманітарна допомога, яка надходить з Угорщини в Україну регулярно. Як для закарпатських угорців, так і для людей з регіонів, які постраждали від російської навали.

Тож у цьому контексті розвитку стосунків варто підкреслити, що візит Командувача збройними силами Угорщини до України справді є дуже символічним і важливим.

Адже йдеться про подальшу майбутню співпрацю між збройними силами сусідніх країн. Як вона буде відбуватися і в якому контексті наразі незрозуміло, і очевидно, це справді секретна інформація. На відміну від “таємничості” візиту угорської делегації, зрозуміло, що це робилося з метою безпеки під час війни.

Важливо і те, що Ромулус Русін-Сенді та угорське вище військове командування на власні очі побачили що російські окупанти накоїли на українській землі, що це реальний ворог, як і жертви. І що цю агресію проти суверенної демократичної країни потрібно зупиняти силами всього світу, аби російські війська не просунулися далі – в Європу, інші країни.

Можливі зрушення

Тож, цілком можливо, що незабаром у військовій співпраці між Україною та Угорщиною відбудуться серйозні зрушення. Як і в інших сферах стосунків між країнами.

До речі, головнокомандувачем Збройних сил Угорщини є жінка, нова президентка країни Каталін Новак. 31 травня вона підписала план збройної оборони держави. Національний план збройної оборони регламентує завдання угорських збройних сил в ситуації, що загрожує безпеці країни. Про що саме йдеться у документі наразі не розголошується.

Що собою являє угорська армія – читайте у розгорнутому матеріалі.

 

InfoPost.Media

Фото Генштаб ЗСУ, Facebook


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі