fbpx

Росія почала війну проти України: що відбулось і реакція світу (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

В ніч на 24 лютого президент Росії Володимир Путін виступив із екстреним зверненням до росіян, в якому повідомив про рішення щодо військової операції на Донбасі.

За його словами, Росія прийняла рішення про проведення спеціальної операції на території України.

“Її мета – захист людей, які протягом восьми років зазнають знущань, геноциду з боку київського режиму”.

Nrpb3vtwyvlxzpb5rntwonfbru

Як заявив Путін, “до планів РФ не входить окупація українських територій”, а “вся відповідальність за можливе кровопролиття буде повністю на совісті українського режиму”.

За словами Путіна”дії РФ пов’язані не з обмеженням інтересів України, а із захистом самої себе від “тих, хто взяв Україну в заручники”.

Вже відбулись атаки на прикордонні підрозділи, прикордонні наряди та пункти пропуску відбуваються з застосуванням артилерії, важкої техніки та стрілецької зброї. Це відбувається в межах Луганської, Сумської, Харківської, Чернігівської та Житомирської областей. Крім того, атака відбувається з ТОТ АР Крим. Повітряний простір України закрито для комерційного руху.

Реакція України

Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні до українців оголосив про введення воєнного стану у зв’язку з початком Росією війни.

“Вранці Путін оголосив про ведення спеціальної військової операції на Донбасі. Росія здійснила удари по нашій військовій інфраструктурі та наших прикордонниках. У багатьох містах України було чутно вибухи. Ми вводимо воєнний стан по всій території України”.

Він закликав українців залишатись спокійними та не піддаватись паніці.

“Сьогодні від вас потрібно – спокій, по можливості залишайтеся вдома. Ми працюємо, армія працює, працює весь сектор безпеки і оборони.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав світ негайно відреагувати на початок Росією повномасштабної війни проти України.

“Путін розпочав повномасштабну війну проти України. Тривають удари по мирних українських містах. Це загарбницька війна. Україна буде захищатися та переможе. Світ може і має зупинити Путіна. Час діяти — просто зараз”, – заявив Кулеба.

Реакція світу

Президент США Джо Байден після телефонної розмови з Володимиром Зеленським заявив, що категорично засуджує російський напад.

“Я щойно завершив розмову із Зеленським, який зателефонував мені сьогодні ввечері… Я поінформував його про ланцюг міжнародного засудження, у тому числі про Раду Безпеки ООН цієї ночі”.

У відповідь на прохання Зеленського” підтримати всесвітнє величезне засудження російської агресії, а також допомогти забезпечити всесвітню підтримку народу України” Байден пообіцяв дії “Групи семи”, G7.

“Завтра я зустрінуся з лідерами G7, і США разом з нашими партнерами та союзниками накладемо серйозні санкції на Росію. Ми також будемо продовжувати надавати підтримку та допомогу Україні та українському народові”, – цитує президента США Європейська правда.

Президент Литви Гітанас Науседа засудив напад Росії на Україну та закликав Захід до рішучих дій.

“Рішуче засуджую військову атаку Росії проти України. Це ставить під загрозу мільйони невинних людей і підриває фундамент міжнародного порядку. Настав час Заходу відреагувати належним чином”, – заявив він.

ЄС має провести екстренний саміт у Брюсселі у четвер, 24 лютого, увечері, на якому намагатимуться знайти відповідь на санкціоновану президентом Росії Володимиром Путіним “спеціальну військову операцію» на сході України”. Екстрений саміт скликав президент Європейської ради Шарль Мішель.

 

InfoPost.Media

Титульне фото: Reuters


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

30 відомих українців подякували словацькому народу за боєприпаси для ЗСУ (Відкритий лист)

8 днів тому словацька громадськість за ініціативи організації «Мир Україні» (Mier Ukrajine) розпочали збір коштів на боєприпаси для України, таким чином долучившись до чеської ініціативи «Darček pre Putina».

За 8 днів словаки зібрали уже майже 3,5 мільйона євро, що є безпрецедентною сумою. До акції долучилося вже понад 54 тисячі словаків. І ці цифри ростуть кожну хвилину.

У відповідь на це Інститут Центральноєвропейської Стратегії ініціював публічного листа з подякою словацькому народу та запросив підтримати його 30 українських лідерів думок.

Відкритий лист до словацького народу

Дорогий словацький народе, дорогий Отто, усі ті, хто ініціював, підтримує та вже долучився до збору на амуніцію для України, який організовує команда «Мир Україні» (Mier Ukrajine)!

Друзі! Ми в Україні зворушені, розчулені та неймовірно вдячні вам за підтримку в цей надзвичайно складний момент для українського народу, Європи та всього людства. 

Ми, українці, не починали, не хотіли і не хочемо цієї війни, прагнемо миру як ніхто інший. Але це наша війна, війна за право жити, за незалежність України, за свободу та Європу. У цей трагічний і вирішальний час ми щасливі знати, що словацький народ, кожен з вас, стоїть поруч з нами, допомагає – з першого дня цієї неспровокованої геноцидальної російської агресії. 

Справа навіть не в цифрах, хоча сьогодні, коли для України доленосними є кожна куля і снаряд, понад 3 мільйони євро за кілька днів силами понад 50 тисяч словаків –  це вражаюча і надихаюча історія, що демонструє мудрість, силу і єдність словацького громадянського суспільства. 

Та насамперед річ у виборі, який зробив словацький народ, кожен з вас, – підтримати українську політичну націю в її боротьбі за те, що об’єднує всі народи доброї волі. Ми хочемо, аби ви пишалися собою, вірили у власні сили та справи. 

Адже ви – на правильній стороні історії. Разом з вами ми творимо нову історію Європи та світу.

На жаль, саме ця війна і тільки нещодавно відкрили для багатьох з нас один одного, Словаччину для України, і Україну для Словаччини. 

Однак, дух свободи та демократичні цінності єднали нас завжди. Ми з вами не просто сусіди, ми з вами однодумці, партнери та союзники. Україна не стомиться дякувати словакам, бо те, що ви робите зараз, –  безцінно. 

Слава словацькому народу! Дякуємо і віддячимо! 

Список тих, хто підписав (у алфавітному порядку):

  1. Юрій Андрухович, письменник
  2. Станіслав Асєєв, журналіст, колишній в’язень катівні «Ізоляція» в Донецьку, військовослужбовець ЗСУ
  3. Святослав Вакарчук, лідер рок-гурту “Океан Ельзи”, громадський діяч
  4. Сергій Гакман, віце-президент БФ “Суспільні ресурси та ініціативи” 
  5. Ярослав Грицак, історик, професор Українського католицького університету
  6. ​​Віталій Дячук, військовослужбовець ЗСУ, головний редактор медіа про Центральну Європу Infopost
  7. Володимир Єрмоленко, президент Українського PEN, філософ
  8. Сергій Жадан, письменник, музикант, волонтер
  9. Оксана Забужко, письменниця, філософиня
  10. Йосиф Зісельс, громадський діяч, співпрезидент Асоціації єврейських організацій та общин (Ваад) України
  11. Павло Казарін, журналіст, військовослужбовець ЗСУ
  12. Павло Клімкін, міністр закордонних справ України 2014-2019
  13. Євген Клопотенко, шеф-кухар, ресторатор
  14. Олександр Конотопський, засновник компанії Ajax Systems
  15. Андрій Любка, письменник, головний редактор ініціативи Re:Open Ukraine
  16. Мирослав Маринович, колишній радянський політв’язень, член Ініціативної групи “Першого грудня”, радник ректора Українського католицького університету
  17. Олександра Матвійчук, правозахисниця і голова Центру громадянських свобод, нагородженого Нобелівською премією миру 2022 року
  18. Севгіль Мусаєва, головна редакторка онлайн-видання «Українська правда»
  19. Юрій Назарук, співзасновник Холдингу емоцій «!FEST», підприємець
  20. Юрій Панченко, редактор онлайн-видання “Європейська правда”
  21. Валерій Пекар, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи та бізнес-школи Українського католицького університету
  22. Віталій Портников, політичний оглядач, журналіст, телеведучий
  23. Сергій Притула, волонтер, засновник Благодійного Фонду Сергія Притули
  24. Олег Сенцов, український режисер і військовий, колишній політв’язень Кремля
  25. Сергій Сидоренко, редактор онлайн-видання “Європейська правда”
  26. Олександр Сушко, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» в Україні
  27. Віктор Трошкі, солдат самохідного артилерійського дивізіону 128-ї ОГШБр
  28. Дмитро Тужанський, директор Інституту Центральноєвропейської Стратегії
  29. Федір Шандор, сержант ЗСУ, “професор з окопу”
  30. Павло Шеремета, міністр економіки України 2014, член Міжнародної Дорадчої Ради GLOBSEC

2 млн євро від словаків на снаряди, козирі Орбана та попередження провокацій від румунської AUR в Україні – що було у сусідів минулого тижня

Прості словаки взяли ініціативу з виділення Україні снарядів у свої руки та за кілька днів зібрали 2 мільйони євро, Віктор Орбан отримав додаткові козирі на виборах до ЄС через намагання влади Брюсселю заборонити його конференцію, а румунські радикали можуть використати свою етнічну спільноту в Україні для провокацій.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 15 по 21 квітня.

Darček pre Putina на 2 мільйони євро від словаків

Словаки приєднались до чеської ініціативи «Darček pre Putina», підтриману чеським урядом, для закупівлі снарядів для України. Активісти оголосили збір коштів, який проходить загалом у понад 20 країнах. За менш ніж дві доби словаки зібрали понад два мільйони євро. У кампанії під гаслом «Якщо уряд не може, ми зможемо», взяли участь понад 32 тисячі людей. Акцію підтримала і експрезидентка Зузана Чапутова.

Ініціативу у Словаччині запустили після того, як влада країни відмовилася підтримати проєкт Чехії щодо збору коштів та пошуку боєприпасів для Києва. У словацькій організації «Мир Україні» (Mier Ukrajine), яка організовує збір в країні, заявили, що таким чином хочуть показати солідарність звичайних словаків з українцями.

Влада Брюсселя намагалась заборонити популістичну конференцію за участі Орбана

Національно-консервативна конференція в Брюсселі (NatCon) за участю популістських і правих політиків, серед яких були прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, колишнього лідера Партії незалежності Сполученого Королівства (UKIP) Найджела Фараджа і французького фахівця Еріка Земмура могла б пройти непоміченою. Політики планували виступити з промовами про свою боротьбу із супердержавою ЄС, однак їх боротьба закінчилась сутичкою із мерами районів Брюсселя.

Спроба трьох місцевих політиків заборонити проведення конференції викликала міжнародний резонанс, давши головним критикам Європейського Союзу більше інструментів, ніж вони могли мріяти за два місяці до європейських виборів.

National Conservatism Event Resumes In Brussels After Cancellation Drama
Фото: Omar Havana / Getty Images

Мери районів Брюсселя обґрунтували своє рішення заборонити конференцію можливими демонстраціями радикалів, внаслідок чого вони не могли гарантувати безпеку доповідачів. Проте на цю заборону відреагував навіть прем’єр-міністр Бельгії Александер де Кроо, назвавши заборону неконституційною.

Другий день конференції, присвячений виступу Орбана таки відбувся після скасування заборони судом. Однак піар-катастрофа дала правому табору чудову можливість підтвердити існування лівої культури скасування та придушення свободи слова.

«Це символічна подія, яка добре описує ситуацію в Європі. Європа сьогодні балансує на межі між свободою та гнобленням», – сказав Орбан, порівнюючи політиків ЄС із комуністами та закликаючи до змін за допомогою виборів до ЄС у червні.

Жителі Молдови визначатимуться на референдумі про вступ до ЄС

Конституційний суд Молдови ухвалив дозвіл на організацію конституційного референдуму щодо вступу країни до Європейського Союзу. Референдум відбудеться 20 жовтня, одночасно з першим туром президентських виборів.

Ініціатором референдуму виступила президентка Майя Санду, а всі проєвропейські партії оголосили про участь у інформаційних акціях громадян щодо нього.

Питання референдуму: «Ви за вступ Республіки Молдова до Європейського Союзу?»

Якщо громадяни Молдови підтримають вступ на референдумі, Конституцію Молдови доповнять новим розділом «Інтеграція в Європейський Союз».

Референдум стане першим у Молдові, який буде основою для змін до конституції. Усі інші раніше організовані голосування провалилися через низьку явку, або не мали правових наслідків.

Румунські радикали можуть готувати антиукраїнську кампанію про утиски етнічних румунів

Українське видання kyivpost.com із посиланням на джерела в Головному управлінні розвідки (ГУР) Міністерства оборони України повідомило, що румунська ультраправа популістична партія AUR незабаром може почати серію антиукраїнських заходів, щоб показати утиски етнічних румунів, котрі проживають в Україні. Подібну кампанію можуть провести і представники болгарської партії «Відродження» (Renaşterea) у селах Одеської області, населених переважно етнічними болгарами.

За даними українських спецслужб, є висока ймовірність координації таких заходів можливу координацію з боку Кремля.

331422232780b5cd6d7d10e3659936b5
Фото: Daniel MIHAILESCU / AFP

Наразі в рамках підготовки до пропагандистської операції представники AUR проводять опитування священиків із сіл Чернівецької, Закарпатської та Одеської областей, де проживає значна кількість етнічних румунів. Крім того, пропагандисти спілкуються з родинами чоловіків, які зараз служать в Збройних силах України.

 

👉 Читай також:
AUR: як румунські ультраправі популісти виросли вдвічі та чим загрожують Україні

 

В основному такі провокації спрямовані на внутрішньополітичне середовище Румунії, але вони можуть негативно вплинути на імідж України. Також результатом ескалації антиукраїнських настроїв може стати блокування транзиту через україно-румунський кордон та протести всередині країни.

Як я одного разу була татаркою. Колонка Зої Казанжи

Також рекомендуємо прочитати нову колонку української журналістки та письменниці Зої Казанжи. У своєму матеріалі вона на прикладах зі свого життя розмірковує про етнічну нетерпимість та важливість оцінювати людей не за походженням чи етносом. За словами Зої, вона стикалась в житті як зі звичайним географічним невіглаством, так і з цілеспрямовано поганим ставленням до етнічних меншин навіть з огляду на власне прізвище.

 

 Infopost.media

Два обличчя Роберта Фіцо для України та майбутнє Вишеградської четвірки

Політика Словаччини після парламентських виборів минулого року, формування коаліційного уряду Роберта Фіцо та обрання президентом його соратника Петера Пеллегріні кардинально змінилась у ставленні до України та у відносинах із Брюсселем. Беззаперечну підтримку, передачу озброєння та відкриття гуманітарних програм для українських біженців у словацько-українських відносинах замінив прагматизм та заклики до примирення із Росією.

Словацький прем’єр, лідер популістської партії Smer-SD Роберт Фіцо не приховує, що він насамперед прагматичний політик, і цим пишається. В інтерв’ю телеканалу TA3 у січні 2024 року він зізнався, що в Брюсселі його називають «раціональним виродком», і додав, що не проти цього.

«Я дивлюся на речі більш раціонально, ніж політично. Я раціональна сволота, і ЄС потребує більше таких хлопців», – сказав Фіцо.

Свою політику щодо України Фіцо коригує відповідно до поточних обставин і аудиторії і вона може кардинально відрізнятись.

Підтримка України та резолюція про збройну агресію Росії

Невдовзі після початку війни у ​​лютому 2022 року громадська думка у Словаччині суттєво схилилася на підтримку України. Тоді Роберт Фіцо, попри опозиційність до влади, проголосував за декларацію парламенту Словаччини щодо військової агресії Російської Федерації проти України, в якій засуджується «неспровокована, невиправдана та несанкціонована військова агресія Російської Федерації проти України».

У лютому 2024 року Фіцо підтримав пакет фінансової допомоги Україні на 50 мільярдів євро на Європейському саміті в Брюсселі, а в квітні 2024 року взяв участь у спільному засіданні урядів Словаччини та України в Міхаловце на сході Словаччини.

«Застосування російської військової сили було грубим порушенням міжнародного права», — заявив словацький прем’єр-міністр на прес-конференції з Денисом Шмигалем.

Прем’єр-міністри обох країн домовилися про кілька практичних двосторонніх проектів – залізничне сполучення між Києвом і Кошице та модернізацію електромережам для якіснішого постачання електроенергії зі Словаччини в Україну.

Photo 2024 01 24 13 42 48

Боротьба з Брюсселем та реверанси в бік Росії

Водночас за даними Євробарометра, 60% словаків не згодні з військовою допомогою Україні. Спираючись на це, уряд Фіцо припинив офіційні державні поставки зброї в Україну та зробив ставку на використання радикальних, проросійських наративів, які отримали відгук серед його електорату.

«Війна почалася в 2014 році. Ми можемо навести докази нападів українських неонацистів на мирних жителів російської національності», – сказав Роберт Фіцо під час засідання парламентського комітету.

У свою чергу міністр закордонних справ Словаччини Юрай Бланар заявив про «нову еру двосторонньої співпраці між Україною та Словаччиною». Однак лише місяць тому він же зустрівся з міністром закордонних справ Росії Сергеєм Лавровим у Туреччині у рамках «збалансованої зовнішньої політики» нового уряду Словаччини.

Знімок екрана 2024 04 21 о 11.57.14

Тобто на перший план словацького уряду вийшли не цінності, а налагодження вигідних зв’язків.

«Уряд дотримуватиметься девізу «Словаччина перш за все», що означає бути солідарним, відповідальним і передбачуваним у зовнішній політиці щодо національних інтересів Словацької Республіки», — йдеться в маніфесті уряду Фіцо.

Однак чітких аргументів як ускладнення стосунків із західними партнерами та поширення російських наративів щодо України відповідає національним інтересам Словаччини уряд наразі не навів.

«Вишеградська четвірка» чи «2+2»

Позиція Словаччини щодо України та ЄС дедалі більше збігається з позиціями Угорщини, яка перебуває у багаторічному конфлікті з Єврокомісією та налагоджує тісні стосунки з Москвою та Пекіном. Результати президентських виборів ще більше зблизили країну з авторитарним режимом прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який відкрито підтримував Петера Пеллегріні в президентській кампанії.

У свою чергу не очікується покращення відносин із Чехією, традиційно найближчим партнером Словаччини. Першим серйозним кроком, який мав показати напружене ставлення чеського уряду до політики Словаччини стало скасування на невизначений час міжурядових консультацій, яки мали відбутись у квітні 2024 року. Однак кульмінацією холодних стосунків Чехії та Словаччини через принципові розбіжності в ключових питаннях зовнішньополітичної тематики став саміт з питань військової підтримки України в Парижі, який скликав наприкінці лютого президент Франції Еммануель Макрон.

Тому співпраця в рамках Вишеградської групи обмежуватиметься більше практичними транскордонними проектами, а політичні відносини трансформуватимуться більше в чесько-польську та словацько-угорську сфери.

 

За матеріалами Єви Міхочкової для Visegrad Insight

InfoPost.Media

Як я одного разу була татаркою

Перший раз мене дискримінували за етнічною ознакою влітку 1986 року. Тому що я … татарка. Насправді – ні. 

Я тоді вступила в університет і шукала собі житло. 

Літо 1986 року було в Києві дивним. Місто стояло порожнє. У квітні вибухнула Чорнобильська АЕС. Тому потрібна квартира досить швидко знайшлася. І я поїхала разом з подругою на зустріч з власницею, жінкою років 50-ти. 

Дві чемні вісімнадцятирічні, вже студентки, ми сиділи на дивані в «моїй» кімнаті, і жінка розпитувала про мене, бо ж мала знати хто житиме в її квартирі. І коли вже все-все було розказано – і про оцінки, і про майбутню спеціальність, і про тата з мамою, – орендонадавачка вже розслаблено запитала:

– Так звідки ви родом, кажете?

– З Татарбунар, це на Одещині, – відповіла їй я, вже підводячись з дивану.

І жінка раптом застигла, потім оглянула мене з голови до ніг і сказала:

А, так ви татарка…

Ні-ні, вона мене не питала, це не було питанням. Констатація факту.

І тут втрутилась моя подружка. Вона округлила очі й випалила: 

– Та ні, вона не татарка, вона – бунарка! – і гучно зареготала.

Я зробила помилку – я теж зареготала. Ну бо це було дуже смішно, правда. Найменше я була схожа на татарку. Навіть менше, аніж на бунарку. 

– Дівчата, я не можу здати квартиру. Я хотіла комусь зі своїх здати. Тому вибачайте і йдіть собі з Богом.

 

Казан-жи-огли

А потім я вийшла заміж. І своє зрозуміле прізвище Карпенко змінила на прізвище чоловіка – Казанжи. Йшов 1990-й рік.

Все почалось з гуртожитку. Де мені треба було реєструватися вже під іншим прізвищем. Паспортистка оформлювала документи і кілька разів перепитала прізвище. Моє нове прізвище було дуже зрозумілим на Одещині й мало зрозумілим у Києві. Тому я почала по складам диктувати: Ка-зан-жи.

Паспортистка, піднявши голову, спитала:

– Перед жи – дефіс?

– Ага, – спробувала пожартувати я, – і ще один дефіс – і огли.

Дивлюсь, а вона так і пише: Казан-жи-огли. І вона образилась, коли я сказала, що пожартувала. 

А мій друг-однокурсник все допитувався: «Яка у твого чоловіка національність? Тільки не кажи, що українець!»

Він так і не повірив, що таки українець. 

Бо ж тяжко бути українцем чи українкою з прізвищем Казанжи. Найпристойніше, що я чула на свою адресу в періоди різних срачів на Фейсбуці, було таке: нема чого тут нам розповідати, пензлюй у свою Гагаузію (Гагауз-Єри – Гагаузька автономія), і там обирай собі башкана (найвища посадова особа в Гагауз-Єри). 

– Тю, – сказала мені моя приятелька, коли я їй розповідала чергову історію про своє нинішнє прізвище, – ти просто не була ромкою з родини таборових ромів, які вирішили вести осідлий спосіб життя. Як би ти не виглядала, в якому б ідеальному стані не була б твоя квартира, яку б освіту і роботу ти не мала, як би не маскувалась, але тобі регулярно казатимуть, і навіть в очі, про «брудну циганку». 

Ця моя приятелька зробила гарну вертикальну кар’єру, комфортно вибудувала  собі життя, народила трьох дітей і заробила купу діагнозів, з якими їй допомагали свого часу справлятися психотерапія й антидепресанти. Бо все своє свідоме життя вона страшенно боялась бути ромкою. Перфекціонізм у всьому, щоб не думали, що вона «така, як цигани».

 

Індекс етнічної нетерпимості

А якось  наприкінці 80-х мені до рук потрапило дослідження Одеського університету, де була карта з індексом етнічної нетерпимості – так само називалась і брошура-методичка. І там, коли респонденти відповідали на питання, представників яких етнічних меншин вони хочуть найменше бачити членами родин, сусідами, колегами тощо, одностайну першість отримали саме роми. 

До речі, ситуація не змінилась і досі. Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології оприлюднили дослідження 2023 року. Найбільше відмежовує себе опитане населення Одеської області від росіян та ромів. Більшість респондентів бачать ромів як мешканців однієї країни і лише 19 відсотків готові допустити їх у своє найближче коло. 

 

👉 Читай також:
Угорська молодь почувається найбіднішою та побоюється етнічних меншин – дослідження

 

Однак 26 відсотків готові допустити росіян до свого найближчого кола спілкування, що на 7 відсотків більше, порівняно з респондентами, які були готові допустити до свого найближчого кола ромів.

Хоча в дослідженні й стверджується, що «тотальної ксенофобії в Одесі все ж немає».

Тотальної, може, і немає. Але ксенофобія – є. Ксенофобія (від грец. ξένος (ксенос), що означає «чужинець», «незнайомець», та φоβος (фобос), що означає «страх») — різке несприйняття особою чи національною лінгвокультурною спільнотою чужої культури, мови, поведінки, манери спілкування тощо. 

Я виросла в моноетнічному середовищі й до років 20-ти лише читала якісь натяки про це в радянській літературі. Не маючи доступу до самвидаву, до дискусій на цю тему, до досліджень. Тому, коли я переїхала жити зі свого села в Татарбунарському районі до Одеси, мене чекало дуже багато сюрпризів на цю тему.  

Наприклад, коли розповідали про якусь ситуацію чи якусь людину, додавали – «ну що ти переживаєш, він же єврей, тому так вас всіх обхитрив». Або – «ну слухай, що ти від нього хочеш, він же молдаванин, а вони, як відомо, тупуваті». Або  – «коли болгарин народився, то єврей заплакав». Або – «та у нього завжди купа грошей, він же кавказець, торгує».  І купа іншої несусвітньої нісенітниці.

Люди, як правило, хочуть простих відповідей на свої питання. Стереотипи якраз допомагають думати шаблонно, не заморочуватися. 

Війна змінила багато що в нашому житті. В тому числі й ставлення до різних етносів, які віками-роками живуть в Україні. 

 

👉 Читай також:
Як знайти Донку? Колонка Зої Казанжи

 

Розмовляємо з подругою про ромів – більше тисячі ромів захищають Україну зараз в лавах ЗСУ. Серед них – багатодітні батьки. Ромські родини – великі, там традиційно народжують по 3-4, а то й більше дітей. Коли роми вкрали танк у росіян, всі відчули прямо напад любові до ромів – придумували меми, жарти, навіть пісня є про це. Але ми все ще складно приймаємо інакшість інакших. 

 

Ми різні. Але пролита кров однаково гаряча і червона

І це важлива тема, вона потрібна не лише для роздумів і рефлексій. Ми вже маємо і матимемо в найближчому майбутньому багато проблем з демографією. Соціологія констатує найнижчу народжуваність (навіть з урахуванням народжених дітей на окупованих територіях та за кордоном) за всі часи спостереження. А це приблизно останніх сто років.

Ми будемо змушені не лише повертати наших співгромадян, а й приймати у свою країну інших – тих, хто приїжджатиме з ненайблагополучніших країн і приїжджатиме, в першу чергу, за роботою. І ці люди можуть виглядати не так, як виглядаємо ми з вами. Вони можуть мати інший розріз очей та інший колір шкіри. Що ми з цим робитимемо? Наскільки ми готові? Який рівень нашої упередженості й навіть агресії ми можемо продемонструвати?

Я не бачила, не зустрічала у відкритих джерелах нічого, що б свідчило про роботу з цією темою і що є окреслені чи виписані виклики, перестороги, плани. А з усім цим ми точно зіткнемося. І це буде тест, який виявить – ми дикуни чи люди, які мислять сучасними категоріями. Чи розуміємо, що відкриті системи часто є рятівним колом для виживання країни.

Ми різні. Українці, євреї, кримчаки, роми, болгари, молдовани, румуни, греки – на території України проживають понад сотня етносів, які є громадянами України. 

У лавах ЗСУ воюють і вмирають за свою країну люди всіх національностей. Пролита кров однаково гаряча і червона. 

Жага незалежної держави – єдина у всіх.

 

Зоя Казанжи, Одеса
для Infopost.media

* Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

** Матеріал підготовлено в рамках проєкту Re:Open Ukraine, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Group 141

Від розміновувачів до артилерії: словаки та чехи збирають кошти на артилерійські снаряди для України

Словаки приєднались до чеської ініціативи «Darček pre Putina», підтриману чеським урядом, для закупівлі боєприпасів для України. Для цього активісти оголосили збір коштів, який пройде загалом у понад 20 країнах.

У словацькій організації «Мир Україні» (Mier Ukrajine), яка організовує збір в країні, заявили, що таким чином хочуть показати солідарність звичайних словаків з українцями.

«За допомогою цивільного збору ми хочемо показати, що [Словаччина] це не тільки уряд і прем’єр-міністр Роберт Фіцо. Ми переконані, що позиція влади не відповідає більшості громадян. Ми впевнені, що ми, жителі Словаччини, хочемо і знаємо, як допомогти», – заявили в організації. – «Донори можуть зробити внесок у збір і якщо не уряд, то ми надішлемо їх [снаряди Україні]».

437931406 415673567749067 6084442904332615391 N

За твердженням ініціаторів збору, Україна захищає не лише свою територію, а й Європу та її цінності, засновані на свободі та мирі.

«Чеська ініціатива — це єдиний спосіб в короткий термін допомогти Україні, яка захищається від набагато сильнішого агресора, чимось життєво важливим для неї. А це — достатньо артилерійських боєприпасів», – додає представник ініціативи Маріан Куліч. За його словами публічний збір має показати, що Словаччина – це не лише політичні рішення одного уряду, а й її жителі та їх бажання допомогти.

Крім публічних словаків акцію підтримав майже столітній колишній партизан, учасник Словацького національного повстання, а згодом полонений німецьких окупантів Отто Шимко. Саме власний повстанський досвід, за словами чоловіка, спонукав його підтримати цей збір.

«З агресорами не можна було вести переговори, їх треба було перемогти. Цей досвід Другої світової війни стосується і України», – заявив він.

Загалом на закупівлю артилерійських снарядів планують зібрати мільйон євро, а проміжкова ціль становить 250 тисяч євро. Першу партію придбаних за зібрані кошти боєприпасів зможуть відправити в Україну вже у червні цього року.

 

👉 Читай також:
Подарунок для Путіна: словаки та чехи запустили збір на виробництво машини для розмінування Bozena 5 для України

 

Збір координує ініціатива «Мир Україні» спільно з організацією «Darček pre Putina». Минулого року обидві організації спільно зібрали для України 650 тисяч євро для придбання словацької машини розмінування Bozena 5.

Крім збору на машину розмінування Bozena 5 автори ініціативи збирали кошти на придбання мобільних реактивних артилерійських установок, 10 тонн пластичної вибухівки, мобільні ППО, амуніцію, дрони для волонтерів і медиків. Однак найвідомішою стала одна з перших акцій, коли після збору вдалось придбати модернізований танк Т-72 Avenger, якого назвали Томашем. Кошта на бойову машину, вартістю 33 млн чеських крон (майже 1,4 мл. євро) перерахували понад 8,5 тисяч чехів.

 

Infopost.Media за матеріалами словацьких ЗМІ
Титульне фото: armyinform.com.uа

Важливо використати мости між Україною та західними сусідами

Життя мінливе. Донедавна всі обурювалися нерозумінням нас із Берліну. Це змінилося. І сьогодні, як би не було складно, ми маємо пам’ятати, що поляки й словаки зробили для нас феноменально велику кількість добра і допомоги. Особливо в перші місяці, рік великої війни. Змінюється політична кон’юнктура, змінюються обставини. Кожна держава має свої інтереси. Ми не можемо теж по-дитячому сподіватися, що нас будуть вічно за щось любити. 

Частково ми десь недооцінюємо роботу з сусідами. Але в цьому є і більш універсальна причина. Поки що західний світ панує в культурі. Світова музика – це, безумовно, Лондон чи Лос-Анджелес. Світова мода – це Париж чи Мілан. Я думаю, що все-таки, якщо ми говоримо про електронну музику – це Берлін. Якщо ми говоримо про літературу – Франкфурт. Є місця, до яких все одно весь світ тягнеться. І в якомусь сенсі ефективніше спробувати зацікавити собою ці центри, щоб від них дотягнутися далі. Але ця стратегія не завжди працює правильно. 

Перші зусилля з промоції нашого англомовного альбому на Заході будуть направлені, власне, на Центральну Європу – Німеччину, Польщу й навколишні країни. Тобто, це свідома стратегія звертати увагу на цьому етапі саме на ці країни. І це зроблено саме тому, щоби ці мости, які є все-таки між українцями і поляками, українцями і німцями, зараз використати і шукати порозуміння.

Dan 9346

Правда також у тому, що в нас як у держави немає таких спроможностей, не доходять руки, банально бракує ресурсів.

Є цілі континенти, на які, в переносному сенсі слова, не ступала наша нога за десятки років: Африка, Південна Америка, а це теж в сукупності страшенно важливі країни.

А зараз, коли ми бачимо, як світ розділяється, і як росія, наш ворог, підступно, але ефективно працює з цими країнами, для яких «не все так однозначно», в цей момент архіважливо направляти свої зусилля туди. Але треба визнати, що не все нам під силу, нас не вистачає. Я бачу, як багато робить Україна, щоб усе-таки знайти точки дотику і в Угорщині, і в Польщі.

Не треба забувати, як питання національних меншин та їхніх прав експлуатується росією, яка діє методами варварів XII століття. Тому це надскладне завдання: з одного боку, розмовляти з нашими друзями, партнерами, з нашими візаві, з якими можна сидіти і говорити однією мовою, а з іншого боку – відбиватися мечем від варварів. 

Якщо ми створимо людські й справедливі правила існування держави всередині, а також надійно захистимо її кордони від зовнішніх зазіхань, то рано чи пізно в нас все буде. Ми просто приречені на нормальність і європейськість. Тому що інакше не зможемо функціонувати.

Так буде все створено, прописано і зроблено, що якщо ти маєш законний і справедливий запит на щось, то він або буде реалізований, або ця схема не працює, і тоді ми знову скочуємося в нецивілізовану… Я навіть не знаю, як це назвати. Я просто хочу сказати словом російський. Деколи це називають зверхньо азіатським. Не можна так теж говорити, не можна принижувати Азію, яка сьогодні теж в ХХІ сторіччя рухається. 

Я не вірю в авторитаризм в чистому вигляді. Є люди, які можуть зі мною сперечатись. Вкоротку, безумовно, можна зробити багато чого. Але це той спосіб, коли ти хочеш антибіотиками собі покращити здоров’я на 30 років вперед. Демократія – це дуже тяжкий і повільний, але надійний і гарантований спосіб розвиватися, досягати. І я тому такий апологет свободи.

Для мене, в принципі, свобода – це найвища цінність у житті. Я нічого вищого собі не уявляю. Я не можу жити без цього.

 

за матеріалами публічної дискусії
Святослава Вакарчука в Чернівцях
Infopost.media


* Матеріал підготовлено в рамках проєкту Re:Open Ukraine, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Group 141

Поразка Європи

Коли політики і коментатори у європейських країнах коментують наслідки поразки України у війні з Росією, вони, як правило, поділяються на два табори. 

Перший вважає, що така поразка буде проблемою насамперед для України, ну хіба що створить для сусідніх з нею країн серйозні міграційні проблеми. Однак Росія не ризикне війною з НАТО і навіть якщо продовжить свою агресивну кампанію, вона стосуватиметься виключно колишніх радянських республік. Хіба не таким підходом керувалися Фінляндія і Швеція, коли відмовлялися від свого нейтрального статусу й приєднувалися до альянсу?

Другий табір, навпаки, вважає, що поразка України означатиме початок великої війни у Європі, що апетит приходить під час їжі, що Путін переконається у млявості Заходу і не побоїться навіть його військово-технічної переваги. Та й чи є ця перевага, коли мова йде про звичайні озброєння? Війна в Україні продемонструвала, що ні.

Віталій Портников

Позиції обох таборів, як бачимо, є діаметрально протилежними. Й тих, хто вірить у мир, набагато більше, ніж тих, хто боїться війни як наслідку поразки України. А отже, європейцями та й взагалі Заходом ця війна сприймається через призму співчуття, а не серйозної загрози для власної безпеки. І навіть суворі попередження деяких провідних політиків, які ми чуємо останнім часом, мало кого переконують.

Однак якщо подивитись на наслідки поразки України не з точки зору військової небезпеки, а з точки зору політичних змін, картина буде здаватися набагато похмурішою, При чому не лише для тих, хто вірить у війну, але й для тих, хто переконаний у гарантіях миру. Адже в будь-якому разі ми будемо мати справу з переляканими й фрустрованими суспільствами, на кордонах яких несподівано зʼявиться Росія. І якщо дійсно сподіватися на мир, то хіба не на співіснуванні з Росією він має базуватися?

Це навіть не теоретичне припущення.

Це фактично та сама модель існування, яка вже зараз існує в Угорщині та Словаччині. Та й у Чехії настрої щодо необхідності співіснування з Росією завжди знаходилися у політичному мейнстрімі, хіба що війна з Росією їх змінила. Але не будемо забувати, що ці три країни – жертви радянського вторгнення вже у повоєнні роки. І травма цього вторгнення на десятиріччя визначила практики виживання і в Угорщині, і в Чехословаччині (причому у Словаччині, як у «периферійній» республіці, пресинг завжди був агресивнішим, ніж у Празі, так само як в УРСР пресинг влади завжди був більш агресивним, ніж у Москві). 

І коли зʼявилися політики, які навчилися грати на цій травмі — в Угорщині це був Віктор Орбан, у Словаччині Владимир Мечіар, а згодом Роберт Фіцо. Вони виявилися майже безальтернативними лідерами для великої частини суспільства, яке живе цінностями виживання. Тому що це історично налякане суспільство, суспільство, у якому дідусі пояснюють онукам, як важливо більше ніколи у житті не зустрітися на власній вулиці із російським танком. 

А от тепер уявімо собі ситуацію, коли російський танк повертається поки-що до Львова чи Ужгорода, а російські ракети розгортаються на Яворівському полігоні. Чи не призведе це до того, що вся Центральна Європа стане «великою Угорщиною»?

Сьогодні таке твердження може здаватися політичною фантастикою, тим більше на тлі великого розколу на рівні Вишеградської групи. 

Але ми з вами добре знаємо, як змінюються політичні настрої суспільства після різких поворотів у історії. Тим більш не забуваймо – вибори у Європи відбуватимуться на тлі безпрецедентної міграційної кризи, коли кожен європеєць буде бачити нових українських втікачів на вулицях свого рідного міста. І що він муситиме вибрати, щоб не повторити їхньої долі – конфронтацію чи співіснування із потенційним агресором?

Політичний ландшафт Чехії, особливо до 2022 року, у часи Мілоша Земана та Андрея Бабіша, нагадують, що зміни тут можуть відбутися без особливих різких зсувів – й у проросійський бік. З Польщею, звісно, все не так просто. Однак вже зараз політичним силам, налаштованим на фактичне блокування допомоги Україні, як «Конфедерація», вдається диктувати свій порядок денний цілій країні й обом головним партіям Польщі навіть без гучних парламентських успіхів та участі в коаліції. 

Уявіть собі польського виборця після краху України і на тлі міграційних проблем, які у Польщі внаслідок цього краху будуть у рази більшими, ніж у сусідніх країнах. І зрозуміймо, що гарантувати збереження Польщі, налаштованої на рішучу відсіч російським політичним зазіханням, у такому разі вам не зможе ніхто.

Але ще більшими проблеми країн Центральної Європи будуть у разі, якщо проросійські сили – глузливо назвемо їх «партіями миру» – збільшать свій вплив у провідних країнах Європейського союзу, таких як Німеччина, Франція, Італія чи Нідерланди. Такі сили у цих країнах вже є, їхній рейтинг дозволяє говорити про можливі успіхи в разі дестабілізації міжнародної ситуації. Й не забуваймо, що лідери цих ультраправих чи ультралівих партій ще й переконані євроскептики. 

Так що мова йтиме не тільки про бажання порозумітися із Кремлем, але й про рішуче переформатування європейського проєкту. Тобто про безпеку й гроші для країн Центральної Європи. Що, у свою чергу, тільки посилить їхній дрейф у бік Москви.

«Велика Угорщина»? Та це навіть мʼяко сказано!

Тож коли ми говоримо про виживання й успіх України, маємо підкреслити: європейці повинні сприяти цьому виживанню і успіху не тільки заради нас, але і заради себе. Тому що в результаті нашої поразки ми не побачимо не тільки України, про яку ми мріємо, але й Європи, яку ми знаємо. 

 

Віталій Портников, спеціально для Infopost.Media

 

Рекомендуємо прочитати авторські колонки Віталія Портникова для нашого видання

 

* Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

** Матеріал підготовлено в рамках проєкту Re:Open Ukraine, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Group 141

Орбан в обороні, словацькі вибори та євроколія з України до ЄС: основні події минулого тижня, які варті уваги

В Угорщині нова «опозиція» підважила Віктора Орбана у планах наступу на Брюссель, у Словаччині новий президент, який підсилить вплив Роберта Фіцо, Румунія готується захищати своїх громадян за кордоном, а Україна будує євроколію до Європи.

Infopost.media підготував дайджест важливих подій у сусідніх європейських країнах, які так чи інакше торкаються України, за минулий тиждень з 8 по 14 квітня.

Віктор Орбан в обороні

Минуло понад два місяці з моменту вибуху кризи 2 лютого, коли один із незалежних угорських сайтів розповсюдив історію про помилування екс-президенткою Угорщини Каталін Новак засудженого у справі про педофілію. Подібної ситуації в угорській політиці не було останні 14 років, оскільки режим Віктора Орбана звик контролювати те, що люди споживають у ЗМІ. Тепер же уряд, підконтрольний партії Фідес вперше втратив контроль за інформаційним простором та змушений був перейти в оборону.

За тим колишній чоловік екс-міністерки юстиції Юдіт Варги Петер Мадяр, який і сам був частиною урядової системи Орбана, опублікувавши компромат щодо тиску партії на правоохоронну систему, за короткий час набрав надзвичайної впливовості та проголосив себе, фактично, новою опозицією. Водночас Віктор Орбан, який планував кампанію «Окупуй Брюссель», змушений був перейти в глуху оборону.

Знімок екрана 2024 04 14 о 14.36.14
Фото: Bernadett Szabó / Reuters

Однак за угорським законодавством Мадяр не може створити нової партії для участі у муніципальних виборах в Угорщини та виборах до Європарламенту. Водночас нещодавнє опитування Будапештського Інституту Republicon показало, що партія Мадяра, якщо її формально сформують, буде третьою за популярністю в країні — її підтримають 15% виборців.

Тим часом Угорщина і далі готується до головування в Раді ЄС, яке країна прийме 1 липня, змінивши Бельгію. І, за словами представника уряду з міжнародних справ Золтана Ковача, Угорщина не збирається відмовлятись від свого улюбленого інструменту вето у голосуваннях, які не вписуються у рамки її позиції. Також на стосунки Угорщини з Україною може вплинути посилення контролю за імпортом сільськогосподарських продуктів, заборонених до ввезення з України в 2023 році, про яке оголосили 11 квітня. Відтепер Будапешт встановить зобов’язання подавати звітність для компаній в Угорщині, які імпортують сільськогосподарську продукцію з України, включаючи деякі зернові, насіння олійних культур, яйця та птицю.

Ріст демократії в Україні

Доля європейської демократії зараз значною мірою залежить від готовності демократичних держав підтримати Україну. Про це йдеться у звіті про стан демократії в Європі та Центральній Азії, опублікованому минулого тижня Freedom House. При цьому оцінка рівня демократії в Україні за останній рік зросла у порівнянні з іншими країнами, де поширений «гібридний» режим демократії.

Серед сусідів України оцінка рівня демократії знизилась у Польщі — через безпрецедентні маніпуляції на виборах з боку чинної на той час партії «Право і справедливість» (PiS) у 2023 році. Країнами з найвищими показниками демократії в регіоні за шкалою від 1 до 7 стали Естонія (6,00), Латвія (5,79) і Словенія (5,79).

Screenshot 2024 04 11 At 163743 955x768

Водночас Україна отримала найбільше покращення в цьогорічному звіті. Зміна місця у рейтингу стали результатом розбудови судових і антикорупційних інституцій та активного розслідування хабарництва, в тому числі в ЗСУ. 

 З 11 країн, класифікованих як гібридні режими, п’ять зазнали загального зниження показників демократії. 

Найбільшого зниження показників у цьогорічному звіті зазнала Сербія. Занепад став результатом фальсифікації виборів, захоплення медіа державою, ослаблення влади муніципальних органів та років ослаблення незалежності судової системи. Країни з найнижчими показниками демократії в регіоні – Туркменістан (1,00), Таджикистан (1,04), Азербайджан (1,07) і Росія (1,07).

Президентські вибори у Словаччині та курс «на Орбана»

Спікер словацького парламенту та лідер партії Hlas Петер Пеллегріні переміг у другому турі президентських виборів, випередивши кандидата від опозиції Івана Корчока (53% проти 47% голосів).

При цьому у ході другого туру виборів риторика Пеллегріні стала більш різкою, європо- та україно-скептичною. Пеллегріні заявив, що «хочеться це комусь чи ні, а він зробить все, щоб Словаччина залишалася на боці миру, а не на боці війни».

Ap24097812830435
Фото: Denes Erdos / AP

Власне виборча кампанія провладного кандидата також була жорсткою — досвідченого дипломата Корчока, який виступав за рішучу позицію проти російської агресії в Україні, зобразили як «розпалювача війни», що допомогло мобілізувати нових виборців у другому турі, переважно з ультраправих. При цьому явка на президентських виборах у Словаччині стала рекордною і зросла до 61% з 52% у першому турі.

Румунія готується захищати своїх громадян закордоном

Міністерство оборони Румунії винесло на обговорення проект закону, який надає країні право на військове втручання за кордоном для захисту своїх громадян. В основному це стосується Молдови, де принаймні мільйон людей мають румунське громадянство. У разі схвалення, новий закон дозволить Румунії використовувати свій вплив за кордоном та не обмежуватись військовими діями, а використовувати й інші типи втручань для протидії гібридним загрозам.

Такі втручання можуть бути ініційовані за рекомендацією президента Румунії та за схваленням Вищої ради національної оборони, CSAT.

Крім того, в Румунії та Молдові триває дискусія щодо об’єднання двох країн. Опитування в Молдові показують, що близько 35-40% населення виступають за возз’єднання з Румунією, тоді як приблизно 31% румунів, згідно з опитуванням у травні 2023 року, також підтримують таку ідею.

Україна будує євроколію до Європи

Укрзалізниця розпочала будівництво колії з європейським стандартом ширини 1435 мм на напрямку Чоп-Ужгород. Укладання першої ланки рейкошпальної решітки нової колії відбулось 11 квітня.

Проєкт передбачає будівництво 22 км залізничної колії європейського стандарту. Також реконструюють штучні споруди, об’єкти та мережі інженерного забезпечення. Укрзалізниця планує оснастити колію двостороннім напівавтоматичним блокуванням та пристроями мікропроцесорної диспетчерської централізації. Роботи на 50% профінансують за кошти гранту від фонду ЄС Connecting Europe Facility (CEF), а загальна вартість проєкту складе 1,3 млрд грн.

Виконати роботи планують за 14 місяців.

1068
Фото: АТ Укрзалізниця

Як зазначили в АТ УЗ, на наступному етапі планується проведення електрифікації євроколії Чоп-Ужгород, яка буде прокладена.

В найближчі ж роки планується будівництво залізниці з європейською шириною колії 1435 мм з Чернівців та Львова.

2e023bd3b6a9e464a1eff6a4a24c81ed

 

InfoPost.Media

Траса D1, потяг до Києва та підтримка євроінтеграції: про що домовлялись прем’єри України та Словаччини

Український прем’єр-міністр Денис Шмигаль із робочим візитом відвідав словацьке місто Міхаловце, де зустрівся зі словацьким прем’єром Робертом Фіцо. Предметом зустрічі стало підписання угод транскордонної співпраці, транспортного сполучення, енергетики тощо. Однак цікавими були і заяви урядовців, зокрема Роберта Фіцо щодо підтримки України та її євроінтеграції.

Однією з головних тем зустрічі у словацькому Міхаловце за 30 з гаком кілометрів від Закарпаття стала також повоєнна відбудова України, розмінування українських територій, розвиток сільського господарства та освіти для національних меншин обидвох країн.

Rokovanie Slovenskej A Ukrajinskej Vlady V Michalovciach 01 Galeria
Фото: Ľuboš Pilc / Pravda

Про що заявляли прем’єри

Під час зустрічі Денис Шмигаль відзначив ефективне транскордонне співробітництво між країнами, неодноразово подякував за допомогу та підтримку Словаччини Україні в гуманітарній та військовій сферах, а також в енергетиці. Він також наголосив на допомозі українцям, котрі опинились у Словаччині через повномасштабне вторгнення Росії.

Окремо він наголосив на важливості підтримки Словаччиною євроінтеграційних зусиль України та зусиль для якнайшвидшого завершення війни.

Роберт Фіцо, в свою чергу заявив, що попри розбіжність думок щодо ситуації в Україні Словаччина добре усвідомлює важливість надання їй допомоги. Він закликав словацьких міністрів керуватись пріоритетним інтересом реалізації спільних проектів, вигідних жителям обох країн, а не створенням адміністративних перешкод.

«Я вірю, що після зустрічі ви скажете собі, що те, що ви потрапили на територію країни, де суверенні політики мають власну думку, але водночас мають серце, розуміють вашу ситуацію і хочуть бути корисними, як це тільки можливо, було варте довгої дороги з Києва», – звернувся Фіцо до української делегації.

Як зазначив Роберт Фіцо, Словаччина прагне якнайшвидшого членства в Європейському Союзі для України та не хоче бути країною, яка чинитиме перешкоди. За його словами, Словаччина хоче допомогти у обміні досвідом переговорів про вступ та членство в ЄС.

Що стосується війни Росії проти України, Фіцо зазначив, що продовжить відстоювати мирне вирішення війни в Україні, яке поважатиме територіальну цілісність, суверенітет і буде справедливим стосовно України. Водночас він запропонував Україні співпрацю у пошуку мирних рішень.

Du6ktkpturbxy8yzdu2mwu1ntvjyzdly2y0zjlhogy3ngnjnzk3zwmzyi5qcgerlqlnb9aawsm

Що підписали сторони у Словаччині

Після переговорів між урядами Словаччини та України в Міхаловце сторони підписали чотири угоди, які стосуються, зокрема, співпраці у сфері хімічної, біологічної, радіаційної та ядерної безпеки.

Одна з угод регулює співпрацю у сфері запобігання та протидії незаконному переміщенню зброї масового ураження та вилученню небезпечних матеріалів на українсько-словацькому кордоні.

Енергетика

Уряди планують створити робочу групу для розв’язання проблеми диверсифікації ядерного палива для атомних електростанцій. Іншим важливим кроком має стати оновлення електричного зв’язку Мукачево – Великі Капушани.

Транспорт

Уряди домовились про створення залізничного сполучення між Києвом і Кошице. Для цього функціонуватиме сполучення зі словацького села Ганиська поблизу Кошице. Звідти аеропорт Кошице забезпечуватиме транспортування безпосередньо до аеропорту.

Модернізація кордону

Наступний проєкт – модернізація прикордонного переходу Вишнє Нємецке. Тут Фіцо вказав на ситуацію з водіями вантажівок, які тривалий час залишаються без допомоги. Словацький уряд намагатиметься врегулювати ситуацію на рівні Кабміну та окремих міністрів, щоб покращити умови перебування водіїв на словацько-українському кордоні.

Що важливо, за словами Роберта Фіцо, Словаччина гарантує транспортний коридор для експорту української агропродукції через свою територію до країн, які цього потребують. Однак він пояснив Шмигалю, що якщо сторони не знайдуть спільного рішення, Словаччина заборонить імпорт 14 сільськогосподарських продуктів з України.

Техніка та розмінування

У гуманітарній сфері Шмигаль наголосив на можливості спільного виробництва машинобудівної техніки та надання техніки для розмінування території України. Фіцо додав, що Словаччина також готова співпрацювати у військовій сфері на комерційній основі.

Торгівля, бізнес та повоєнна відбудова

Український уряд прагне адаптувати договірну базу зі Словаччиною в рамках техніко-економічної та оборонної співпраці відповідно до поточної ситуації та потреб України. Відповідний аудит контрактів зі Словаччиною планують провести до середини наступного року.

Словацький бізнес Шмигаль розглядає як потенційних інвесторів під час повоєнної відбудови України. Український Кабмін вже запросив словацьких підприємців на червневу конференцію в Берліні, а восени відбудеться українсько-словацький бізнес-форум щодо інвестиційних можливостей.

Motorway D1 Sk Map

Що стратегічно важливо: інфраструктура кордону та траса D1

Варто зазначити, що словацькі інвестори вже зацікавлені участі у відбудові України та покращення інфраструктури її західного кордону. Основним пріоритетом, на думку представників словацької промисловості є завершення траси D1, митний кордон Євросоюзу з Україною.

«Важливо, щоб ми скористалися можливістю, яку дає словацькому бізнесу відновлення України. Україна склала перелік сфер і проектів, де потрібна допомога, і шукає залучення приватного сектору. Це відкриває для нас двері, особливо в таких сферах, як енергетика, ІТ, будівництво, інфраструктура та розмінування, де наші компанії можуть запропонувати свої послуги та технології», – зазначають у Асоціації промислових об’єднань і транспорту.

 

👉 Читай також:
КПП «Ужгород-Вишнє Нємецьке» з’єднає Україну з магістраллю D1 у Словаччині

 

Ключовим пунктом, на думку представників Асоціації, є завершення магістралі D1 від Братислави до Кошице. Однак наразі держава не має необхідних ресурсів, виділених для цього. У галузі нагадують, що є нові кошти, призначені для стратегічних проектів, за рахунок яких можна профінансувати будівництво траси D1 як стратегічного транспортного коридору в бік України. Його добудова до кордону з Україною не лише покращить словацьку інфраструктуру, а й дасть можливість більшого та швидшого залучення словацьких компаній до відбудови України.

Таким чином словаки планують не тільки покращити логістику в галузі торгівлі, а й збільшити надходження до свого бюджету за рахунок митних зборів.

 

Infopost.media за матеріалами словацьких ЗМІ

Бути кримською татаркою — значить, бути вільною: як вимушена переселенка інтегрується в Чернівцях

Ніяра Мамутова переїхала до столиці Буковини разом із сім’єю з початком великої війни. Для неї це вже не перша зміна домівки через російське вторгнення. У 2014-му жінці довелося пережити окупацію Криму та переїхати з Криму до Запоріжжя. 

Поговорили з громадською активісткою про важливість зберігати кримськотатарську культуру й традиції, про пропагандистські меседжі, які поширює Росія в Криму, розпитали, чому Ніяра займається волонтерською діяльністю та допомагає ЗСУ, а також про інтеграцію в чернівецькому просторі й любов до української мови. 

Img 2698

Навчання в школі й дискримінація кримських татар

Ніяра Мамутова народилася в Узбекистані, куди представників її рідного народу кримських татар було депортовано в 1944 році. До Сімферополя батьки привезли доньку в дворічному віці. Відтоді все життя Ніяри минуло в Криму, в Україні. Тут вона навчалася в школі та університеті, здобула фах вчительки англійської та німецької мов, вийшла заміж, народила двійню й згодом активно включилась у громадську діяльність. Зізнається: від такого заняття отримує велике задоволення. 

«З дитинства, якщо мені щось не подобалося, – говорить Ніяра, то це завжди штовхало до дій, змушувало протестувати. Так, коли я навчалася в Криму в російськомовній школі, то часто стикалася з дискримінацією. Якщо ми зі своїми родичами на перерві розмовляли кримськотатарською, то вчитель міг підійти і сказати: «Это русская школа, говорите на русском»

Ніяра розповідає, що для того, аби мати можливість вивчати рідну мову, треба було писати спеціальні заяви. Активістка пригадує, що кримськотатарську їм викладала вчителька без педагогічної освіти, яка не вміла зацікавити учнів, тож вони не дуже хотіли ходити на її уроки. Але Ніяра відвідувала ці заняття й закликала інших. Каже: якби вони не ходили, то ці уроки забрали б. 

Материнство, війна і вимушене переселення

У 2014 році в Ніяри народився син, а 2022-му – донька. Тож для неї це символічні дати, що збіглися з війною.  

«Сина звуть Мансур – це перемога; той, хто перемагає, – пояснює Ніяра. А доньку я назвала Аділє – справедливість. Бо не вистачає в світі справедливості».

Спершу їхня сім’я переїхала з Сімферополя до Запоріжжя. Ніяра розуміла, що з приходом Росії залишатися в Криму неможливо, адже почнуться переслідування за релігійною ознакою. Всі їхні організації закрились і вже згодом продовжили свою діяльність у Запоріжжі. 

«Люди іноді думають, що ми якісь іноземці, – говорить Ніяра. Але ми наголошуємо, що є частиною українського суспільства. Нам так само болить. Часто в коментарях пишуть: «Їдьте в Іран чи ще кудись». Але я там ніколи не була. Чого маю туди їхати? Все життя живу в Україні. Це – моя країна». 

У 2022 році Ніярі з сім’єю знову довелося переїхати. Цього разу – до Чернівців. Пригадує, що 9 лютого в неї народилася четверта дитина. Тож, коли росіяни наблизилися до Запоріжжя на 30 км, вона сказала чоловікові, що не зможе жити в підвалах із немовлям. На початку березня вони покинули місто. 

«Ми виїхали сюди, на захід України, – говорить громадська активістка. Спершу не знали, куди їдемо – до Львова чи Чернівців. У дорозі були чотири дні. Дуже вдячні пані Валентині з Гайсина, яка нас прихистила на ніч у своєму будинку, щоб ми могли хоча б дітей переодягнути. Ця жінка нам навіть готувала борщ без м’яса, бо розуміла, що ми – мусульмани. Не всі родичі бувають такими, як пані Валентина. Я назавжди запам’ятаю її ім’я». 

Про громадську діяльність та допомогу ЗСУ

Ніяра працює в громадській організації «Ана Юрт» та Ісламському культурному центрі «Буковина». Вони займаються волонтерськими, культурними та просвітницькими проєктами. Допомагають і ВПО, зокрема, одягом. Раніше кількість учасників організації була більшою, але через війну багато хто виїхав за кордон. Зараз разом із дітьми є близько 30 осіб. 

Серед культурних заходів, які вони проводять, наприклад, День вишиванки.

«Ми розповідаємо про українську і кримськотатарську вишиванку,  – говорить Ніяра. Бо серед мусульман також бувають різні забобони, нібито не можна носити вишиванку, адже там зображені якісь символи тощо. Ми роз’яснюємо, чому це не так».  

Громадська активістка розповідає, що в їхньому центрі також є переселенці з Генічеська, родини кримських татар. Вони регулярно відвідують мечеть, тож їхня ГО намагається задовольнити і релігійні потреби.

«У Чернівцях дуже сумуємо за своїм, – додає Ніяра. Якщо ми збираємося, то нам вже добре. Але не завжди виходить підтримувати одне одного. Наша родина, наприклад, спілкується вдома кримськотатарською мовою. Але, мабуть, не всі так можуть. Тому ми намагаємося зустрічатися і проводити спільні заходи». 

Ще один із напрямків роботи їхньої організації – допомога ЗСУ. Зокрема, плетуть сітки, роблять для військових свічки і надсилають на фронт. Не так давно їхня спільнота збирала кошти на дрон для батальйону імені Шейха Мансура. Загалом намагаються всіляко підтримувати мусульман, які перебувають в окопах, без родин.

«Це дуже важливо, – міркує Ніяра. Бо люди живуть і забувають про Крим. Іноді я чую, як кажуть: «Давайте віддамо Крим. Головне – хай Росія відчепиться. Але вони не відчепляться. Навпаки! Як можна віддати своє?». 

Українська мова дуже мелодійна

Ніяра розповідає, що українська має для неї особливе значення. Громадська активістка почала вивчати її у 8 класі. 

«Російська натомість завжди сприймалася як ворожа, – говорить Ніяра. Навіть коли ще не було війни. Батьки розповідали, що росіяни можуть в будь-який момент тебе вдарити в спину. В нас не було ілюзій щодо Росії. Ми бачили, що відбувалося в Чечні». 

Українську мову громадська активістка цінує передусім за її мелодійність. А ще має особисту історію. У них у Криму була сусідка баба Маруся з Житомирщини, яка все життя розмовляла з родиною Ніяри українською. Впливали на знання мови школа, університет і практика після закінчення навчання. 

Питання російської пропаганди в Криму

За словами громадської активістки, кримські татари на півострові добре бачили, що робить Росія. 

«Якщо відкривалися церкви московського патріархату, – говорить Ніяра, це завжди був центр міста. А коли нам видавали якусь землю під будівництво мечетей, то це було за містом. Тож коли ми збиралися на п’ятничну молитву, то людям доводилося їхати далеко просто для того, щоб пів години послухати проповідь і далі йти у своїх справах. Це було дуже незручно». 

Ніяра пригадує, як у великих містах, щоб не давати землю кримським татарам, її терміново роздавали під дачі росіянам. Коли громадська активістка їздила до бабусі в Джанкой, то постійно бачила великі забудови. 

«Ми розуміли, – розповідає Ніяра, що землі просто роздали людям, аби було чиєсь, тільки не кримських татар. Нам не продавали будинки в великих містах і на Південному березі. Хоча мої предки жили в Судаку, Бахчисараї і Севастополі… Ми стояли в черзі все життя. Мої батьки купили будинок в селі втричі дорожче, ніж він коштував. І все життя там прожили, мріючи, що колись переїдуть в Судак чи ще кудись. Але цього не сталося». 

Ніяра розповідає, що на той час в Криму часто можна було побачити написи на кшталт «татары – вон из Крима», а на мечетях – намальовану вандалами фашистську символіку. 

Дискримінація, за словами громадської активістки, відчувалася навіть на рівні дітей. 

«Переселенці з Росії могли нас ображати, – говорить Ніяра, називати тупими, «барашками» тощо. Я розумію, що це, може, дитячі пустощі, але вони це точно чули вдома, що ми якісь не такі, от і повторювали». 

Чернівці та європейські цінності

У Чернівцях Ніяра відразу помітила, наскільки це культурне місто. Люди активно організовують, а головне – відвідують різні заходи. Вона поважає буковинську громаду за те, що їй вдалося зберегти своє коріння і традиції. Крім того, громадська активістка відзначає, що в Чернівцях мешкає багато релігійних людей. 

«Вони йдуть повз церкву і хрестяться, – говорить Ніяра. Якщо це релігійне свято, то багато хто приходить до храму гарно одягненим». 

З іншого боку, вона відчула і те, що в спілкуванні люди часто намагаються підкреслити свою приналежність до християнства. 

«Був такий випадок, коли я пішла в музей, – пригадує Ніяра. І там працівниця сказала, що європейські цінності – це християнські цінності. Пам’ятаю, як у той момент професор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Анатолій Круглашов їй відповів: «Ви помиляєтесь. Європейські цінності – це ставитися до всіх толерантно». 

Img 7432

Що означає бути кримською татаркою? 

Ніяра Мамутова каже, що для неї бути кримською татаркою – це передусім  бути носієм культури, яка збереглася історично. Таким є її обов’язок перед усіма предками. 

«Досі тривають дебати, – додає громадська активістка, – звідки ми з’явилися в Криму. Я точно знаю, що мої пращури не були з Монголії чи звідкілясь ще. Спершу вони були християнами, а потім перейшли в іслам. Мій дідусь взагалі мав блакитні очі. Дуже часто доводиться відвоювати право на те, що я з Криму. Наш народ там формувався століттями. А від радянської історії та стереотипів треба позбуватися раз і назавжди». 

Ніяра наголошує: бути кримською татаркою означає підтримувати в собі релігійну, культурну ідентичність і не забувати рідної мови. 

«У Криму дуже мало людей розмовляють кримськотатарською, – говорить громадська активістка. – Коли ми їздили в Бахчисарай і мої діти говорили кримськотатарською, всі дивувалися. Мій тато пишається онуками через те, що вони знають рідну мову. Дуже важливо передавати це дітям». 

Для Ніяри бути кримською татаркою – значить бути вільною. 

«Коли я ходжу в хустині, – додає громадська активістка, – багато людей думає, що мене змушує чоловік. Але можу впевнено сказати, що в Криму ніколи не було такого, щоб чоловіки щось змушували робити жінок. Останні мають дуже багато прав. Досі в Криму є історичні пам’ятки, присвячені жінкам, що займалися волонтерством та благодійністю». 

Img 2700

Чому Росія ворог кримських татар

Ніяра розповідає, що в Чернівцях, коли люди дізнаються, що вона кримська татарка, то дуже підтримують. За її словами, після 2014 року українці по-іншому подивилися на кримських татар. 

«Раніше, – говорить Ніяра, – під впливом російської пропаганди нас вважали тими, хто може зрадити Україну. Але ми в усі роки на виборах голосували за проукраїнські сили. У 2014 році багато кримських татар вийшли на мітинги з українськими прапорами. Росія завжди була для нас ворогом. Вона не просто вкрала Крим, а можливість обіймати рідних».  

Коли громадська активістка з родиною ще жила в Запоріжжі, то вони мали можливість їздити в Крим. 

«Ми стояли по 12 годин на штучних кордонах, – пригадує Ніяра. – Нас не пускали на батьківщину, та ще й питали, чого ви сюди приїхали. Щоразу ми бачили в Криму високі паркани. Це росіяни люблять – створювати атмосферу в’язниці». 

Ніяра запевняє, що в Україні почуває себе комфортно. В Криму багато її знайомих піднімали прапори Росії і тепер вона не хоче бачити цих людей. Хоча зізнається: дуже сумує за рідними. 

«Коли ми їхали на захід України, – каже Ніяра, – то молилися, щоби Бог залишив нас там, де буде благо. І він залишив нас у Чернівцях. Значить, в цьому є благо. Це дає спокій душі».

 

Лілія Шутяк, Чернівці
для Infopost.media
фото Валерії Померлян та надані героїнею історії

* Матеріал підготовлено в рамках проєкту Re:Open Ukraine, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Group 141

Спекуляції на Україні та залякування бідністю: у Словаччині на виборах президента переміг соратник Роберта Фіцо

Спікер парламенту Словаччини та лідер партії Hlas Петер Пеллегріні здобув перемогу на президентських виборах у Словаччині, які відбулись в суботу, 6 квітня. У другому турі він з відривом у понад 6% голосів переміг прозахідного дипломата Івана Корчока.

Майже повний результат підрахунку голосів показав, що він Іван Корчок отримав 46,87% голосів проти 53,12% у експрем’єра Пеллегріні.

Знімок екрана 2024 04 07 о 16.46.35
Інфографіка: DennikN

За що боролись кандидати у другому турі

Після першого туру президентських виборів боротьба між кандидатами розгорнулась у кількох напрямках, одним з яких стало забезпечення максимальної явки виборців до дільниць. Тут обидва кандидати справились навідмінно, оскільки явка склала 61,1%, а це майже на 10% більше, ніж у першому турі, і на 20% більше, ніж на попередніх президентських виборах. Особливо зростання явки зафіксували у прикордонних регіонах, куди проголосували з’їжджались словаки, які проживають за кордоном.

Інший напрям боротьби розгорнувся за увагу угорської нацменшини, яка є найбільшою в Словаччині. Тут ситуація була доволі напруженою, оскільки Корчок неодноразово критикував політику Віктора Орбана та демонтаж верховенства права в Угорщині, а Роберту Фіцо та Петеру Пеллегріні у минулорічній парламентській виборчій кампанії допомагали радники Віктора Орбана. Відповідно у другому турі президентських виборів вперше на півдні Словаччини, де проживає велика угорська громада, переміг кандидат, якого підтримував Smer-SD і який конкурував з кандидатом від правоцентристських прозахідних партій.

Знімок екрана 2024 04 07 о 17.10.02
Територіальний розподіл голосів між кандидатами. Синій колір – округи, де переміг Іван Корчок, червоні – Петер Пеллегріні

Та найбільший вплив на результат виборів здійснили прихильники ще одного кандидата першого туру  — проросійського політика Штефана Харабіна, який тоді посів третє місце з менш ніж 12% голосів. Попри те, що він не підтримав відкрито Пеллегріні перед другим туром, після першого туру соціологи зазначили, що прихильники Харабіна також є виборцями SNS, Smer-SD чи Republica, політики яких чітко визначилися проти Івана Корчока у фіналі президентської кампанії.

Спекуляції на війні в Україні та соцвиплатах словакам

Вторгнення Росії в Україну стало частиною виборчої кампанії у Словаччині після того, як прем’єр-міністр Роберт Фіцо поставив під сумнів суверенітет України і закликав до миру з Росією. Посилились антиукраїнські настрої словацьких провладних політиків після того, як урядова коаліція партій Роберта Фіцо Smer-SD, Петера Пеллегріні Hlas та невеликої ультраправої SNS вирішили припинити військову допомогу Україні.

Після оголошення попередніх результатів виборів Пеллегріні в Братиславі пообіцяв «забезпечити, щоб Словаччина залишалася на боці миру, а не на боці війни». Таким чином він фактично підкреслив підтримку політики Роберта Фіцо, якому в минулорічних виборах до Національної ради він був якщо не противагою, то щонайменше «урівноважувачем».

Напередодні другого туру виборів Пеллегріні заявив, що виступає за мирні переговори з Росією. Корчок у свою чергу стверджував, що Україна не повинна відмовлятися від території для досягнення миру.

Попри те, що Петер Пеллегріні 24 березня пообіцяв «зберігати порядність» і «не вдаватися до агресивної тактики» перед другим туром, вже за кілька днів його колега по коаліції Роберт Фіцо засудив Корчока як «розпалювача війни, який без вагань підтримує все, що йому каже Захід, включаючи втягнення Словаччини у російсько-українську війну».

На цьому використання урядового ресурсу на користь Пеллегріні не закінчилось. 27 березня міністра праці, соціальної політики та сім’ї Ерік Томаш від партії Hlas заявив, що якщо «Корчок стане президентом і цей уряд впаде», всі люди похилого віку та соціально незахищені категорії населення втратять свої соціальні виплати». При цьому він нічим не обгрунтував взаємозв’язок між посадою президента та виплатами, які призначає саме міністерство самого Томаша.

Спекулювали прихильники Петера Пеллегріні, та і сам кандидат, і на темі наслідків та політики уряду часів Івана Корчока щодо Covid-19, і на призначенні додаткових одноразових виплат «бюджетникам» – пенсіонерам, поліцейським, пожежникам та працівникам міністерств.

Ap24097812830435
Фото: Denes Erdos / AP

Навіщо Фіцо контроль над президентом

Заяви кандидатів між першим та другим туром показали чіткі розбіжності у їхніх поглядах щодо війни в Україні та сильне протистояння попри те, що посада президента у Словацькій республіці є здебільшого представницькою та має обмежені повноваження. Основні ролі президента зводяться до того, що він призначає послів, а також може оголошувати амністію.

Але жорстока кампанія, проведена Пеллегріні та його прихильниками, засвідчила важливість, яку коаліційний уряд Фіцо надає контролю над президентською гілкою влади.

Зацікавленість у контролі над посадою президента у Роберта Фіцо у й тому, що президент може призначати конституційних суддів. Ще одним інструментом протидії опозиції є можливість президента ветувати законопроєкти та повертати їх на розгляд парламенту.

Крім того, перемога союзника Роберта Фіцо на президентських виборах це своєрідна перевірка сил у протистоянні між провладною коаліцією та опозицією, які суттєво різняться у ставленні до Росії.

 

InfoPost.Media
Титульне фото: Vladо Simicek/AFP via Getty Images

Угорці Закарпаття прагнуть бути амбасадорами України у ЄС

Одного разу у 2021 році я їхав потягом із Києва додому, і сусідка по купе, дізнавшись, що я із Закарпаття, спитала «як там ці угорці-сепаратисти себе поводять?»

У відповідь я запитав, що вона думає про мене. Пані каже: «Ну наче симпатична культурна людина». А я їй відразу: «Бо ж дивіться, я є якраз один із лідерів цієї групи «сепаратистів-людожерів».

Тоді я розповів сусідці по купе про угорську громаду в Україні, про мультикультурний мир на Закарпатті, який є історичним прикладом, і як за останні 5-7 років в Україні сформувався, на жаль, дуже токсичний образ угорців. У нас вийшла дуже цікава дружня розмова на кілька годин.

Skhid
Фото: umdsz.info

Тільки за останні два роки, насамперед завдяки нашим військовим-угорцям, які служать у лавах ЗСУ, для багатьох стало зрозуміло, що закарпатська угорська національна спільнота відрізняється за своїм мисленням, потребами та інтересами від громадян Угорщини, а тим паче від політиків Угорщини.

 

👉 Читай також:
Дрони, тепловізори та спорядження: як троє угорців заснували «Годівницю закарпатських шарканів»

Ми, закарпатські угорці, живемо в Україні, працюємо в законодавчому полі України і всі наші дії пов’язані з тим, щоб наша спільнота комфортно почувала себе саме на теренах України, а Україна була суверенною незалежною і процвітаючою європейською державою.

Протягом останніх кількох років ми долучилися до розробки українського законодавства про національні спільноти, в тому числі в частині євроінтеграційних вимог. І коли різні інституції Ради Європи, ЄС, Угорщини чи держава Україна запрошують нас як експертів, ми намагаємося співпрацювати з усіма, ділимося власною експертизою, оскільки хочемо і можемо бути амбасадорами заради побудови мостів між ними всіма. Наша логіка: прагнучи кращого для угорської громади, відстоюючи її права, ми робимо добре і для України як майбутнього члена ЄС і НАТО.

 

👉 Читай також:
Наслідки війни: На Закарпатті залишилося менше 100 тисяч угорців – Ласло Зубанич

 

Буду відвертим: коли у листопаді минулого року нас, представників угорської спільноти Закарпаття, приймав у Києві голова уряду України Денис Шмигаль, аби презентувати остаточні напрацювання змін до законодавства, я спершу не міг повірити, що це відбувається насправді й такі змістові зрушення в українському законодавстві з питань нацменшин взагалі можливі. Я думав, що це якесь помилкове повідомлення, і повірив тільки коли на сайті Верховної Ради України з’явився повний текст. 

Саме тому, коли напередодні ухвалення закону на Закарпаття приїхала делегація послів країн ЄС, ми як лідери угорської громади звернулися і до уряду Угорщини, і до інституцій ЄС з закликом підтримати євроінтеграцію України та відкрити переговори.

А коли ці зміни до законодавства були ухвалені парламентом у грудні 2023 року, для мене це було просто шоком (у позитивному розумінні). Уявити собі, що 8 грудня 317 депутатів, а це всі фракції, підтримають наскільки конкретні та якісні зміни, я просто не міг. Усі роки перед цим ми навіть про таке не мріяли.

 

👉 Читай також:
Найгірші в Україні: Чому Закарпаття 4-ий рік поспіль займає останню сходинку за результатами ЗНО

 

Разом з тим, мушу зауважити, що і в новому законодавстві трапляються моменти, коли є наче позитивний пункт, але трактуватися на місцях він може по-різному.

Це стосується, наприклад, частини про кількість предметів, які викладаються українською мовою у класах з навчанням мовами національних меншин. Цей перелік може бути розширений за рішенням закладу освіти. Тобто тут є питання до автоматизму дії закону, яка б не дозволила окремим громадам спекулювати.

Хочу відразу наголосити, що справа не в тому, що угорці не хочуть вчити українську мову, чи навчатися українською мовою. На Закарпатті можна знайти багато прикладів, коли угорці самі обирають навчатися саме українською мовою, інколи це повністю українською мовою, або коли українською викладаються понад 4 предмети, як це зараз передбачено в законі.

Утім, є громади, де з тих чи інших причин, зазвичай суто політичних, представникам угорської спільноти можуть відмовити використовувати весь спектр мовних прав, які передбачені законом. Наголошую: можуть відмовити не через брак коштів чи вчителів, а суто з політичних деструктивних мотивів. І такі дії провокують напругу, навіть дипломатичні суперечки, хоча очевидно, якраз цього й прагнуть ті місцеві політики, які так вчиняють.

Ще один приклад спекуляцій та конспірології – це ​​використання національних символів, зокрема угорських на Закарпатті. Тут також потрібні чітко прописані юридичні рамки, як національні меншини мають уніфіковувати, реєструвати та використовувати свою символіку, що вона може містити.

І коли всі ці та інші моменти будуть закріплені чітко законодавчо, ми як цивілізовані люди та етнічна спільнота матимемо змогу відстоювати себе і свої права, незалежно від того, хто стоїть у нас за спиною. А коли у Євросоюзі чи деінде питатимуть нашої думки про стан забезпечення прав та інтересів національних спільнот в Україні, ми зможемо відповідати ще більш впевнено. Переконаний, це в інтересах України.

 

🇬🇧 This publication is also available in English: Hungarians of Zakarpattia region aspire to be ambassadors of Ukraine in the EU

🇭🇺 Ez a kiadvány magyar nyelven is elérhető: A Kárpátaljai magyarok arra törekednek, hogy Ukrajnát képviseljék az EU-ban

🇸🇰 Text v slovenčine: Zakarpatskí Maďari sa chcú stať ambasadórmi Ukrajiny v EÚ

 

за матеріалами виступу Ласло Зубанича,
голови Демократичної спілки угорців України,
InfoPost.Media

* Цей текст є авторською колонкою, відтак у ньому представлені, перш за все, думки автора матеріалу, які можуть не збігатися з позицією редакції InfoPost. Ми публікуємо авторські колонки, насамперед, заради дискусії на важливі теми, бо віримо в силу публічного діалогу. Якщо ви маєте бажання написати для нас авторську колонку, напишіть нам на editor.infopost@gmail.com

** Матеріал підготовлено в рамках проєкту Re:Open Ukraine, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

Group 141

Найбільше фіни, найменше угорці: як європейці підтримують вступ України в ЄС

Жителі ЄС не надто прагнуть розширення Євросоюзу, однак Україна досі залишається найбільш прийнятним наступним кандидатом серед можливих — її кандидатуру підтримують 45% європейців. Такі результати показало дослідження IPSOS для видання Euronews, проведене у березні 2024 року. При цьому найбільше підтримують ідею вступу України жителі Фінляндії, а найменше — угорці.

Україна подала заявку на членство в ЄС лише через кілька днів після того, як Росія розпочала вторгнення 24 лютого 2022 року. Разом із нею заяви на вступ через побоювання агресії та впливу з боку Москви подали двоє інших членів Асоційованого тріо — Молдова та Грузія. Всі троє у рекордні строки отримали позитивне рішення Європейської комісії щодо надання статусу кандидата на вступ до ЄС, проте з різними висновками щодо їх готовності до набуття кандидатства.

Перспективи прийняття позитивного рішення видавались примарними ще й тому, що інші країни Західних Балкан на той час мали свої власні подані заявки, які розглядались роками.

Попри маштабну інформаційну кампанію, спрямовану на поширення наративу про неготовність України до вступу в Євросоюз, звинувачення у корупції, дискусії про можливість розширення ЄС за рахунок країни з військовими діями на своїй території, 45% опитаних жителів у всьому ЄС виступають за приєднання України до блоку. Відкрито проти цього 35%, а ще 20% сумніваються.

Однак результати опитування IPSOS щодо розширення ЄС у розрізі країн свідчать про досить прихильне ставлення європейців до вступу України до ЄС, що є сумішшю емоцій, симпатій і політичного реалізму.

Group 207До прикладу, 68% фінів хочуть вступу України до ЄС. Це важливо ще й у контексті того, що Фінляндія нещодавно стала членом НАТО, позбувшись нейтралітету, який десятиліттями був тут частиною державної політики.

Також за приєднання України до ЄС переважна більшість жителів Португалії та Іспанії – 68%. З ентузіазмом сприймають таку перспективу й інші скандинавські країни, зокрема Швеція та Данія. Підтримують Україну у вступі до ЄС також сусідні Польща (56%) та Румунія (54%).

Країною-членом ЄС, яка найбільше виступає проти вступу України – Угорщина. Тут 54% респондентів виступають проти такого кроку і лише 18% – за. Не підтримують таке рішення також 46% словаків та 40% жителів Чехії.

Чи потрібне європейцям розширення?

Попри те, що процес розширення Євросоюзу юридично почався ще 36 років тому (Туреччина подала свою заявку ще у 1987 році), по-новому ідея можливого приєднання нових країн зазвучала після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. До цього свої заявки подали також Північна Македонія – у 2004 році, Чорногорія – у 2008 році, Албанія та  Сербія – у 2009 році, Боснія і Герцеговина — у 2016-му.

Однак наразі виборці відчувають менше ентузіазму з цього питання — розширення не входить навіть до 10 пріоритетів серед респондентів IPSOS. Відносна більшість виборців ЄС не поділяє ідею того, що приєднання інших країн до Євросоюзу посилить стабільність Європи.

Group 206

При цьому ставлення до потенційного вступу інших кандидатів до Євросоюзу серед європейців не настільки красномовне. Так, наприклад, голоси «за» і «проти» вступу Грузії розділились порівну — по 35%, а ще 30% опитаних не визначились. Відносну перевагу в голосах на підтримку вступу має Боснія і Герцеговина — тут 37% «за» та 33% «проти». Така ж ситуація  з підтримкою Сербії, проте не підтримують її вступ 35%. Менше опитаних підтримують Албанію.

Однак найменш популярним претендентом на вступ залишається Туреччина, проти вступу якої загалом висловились 55% опитаних європейців. Хоча серед частини країн євроінтеграцію Туреччини таки схвалюють, як, наприклад, в Румунії, Іспанії, Болгарії, Португалії та Угорщині.

Чорногорію та Північну Македонію, які також є країнами-кандидатами і вже почали переговорний процес, у дослідження IPSOS для Euronews не включили.

 

* Опитування Euronews/Ipsos було проведене серед 26 000 респондентів у 18 країнах у березні 2024 року.

 

InfoPost.Media
Титульне фото: ABACA/EAST NEWS


Warning: _() expects exactly 1 parameter, 2 given in /usr/www/users/varosh/infopost.media/wp-content/themes/infopost/footer.php on line 43