Карантин через коронавірусну хворобу, а за ним енергетична криза нанесли серйозний удар по економіці європейських країн, зокрема й Угорщини. Попри запевнення уряду, що Угорщина має запаси палива та довгостроковий контракт із російським Газпромом чимало комунальних установ та бізнесів або закрились, або опинились під загрозою зникнення.
Однак у липні уряд Угорщини змушений був оголосити «надзвичайний стан в енергетиці» у відповідь на зростання цін і проблеми з постачанням через війну Росії в Україні.
Також уряд скоротив популярну програму допомоги на оплату комунальних послуг. Завдяки цій програмі витрати угорців на енергію та воду з 2014 року залишались одними з найнижчих у країнах Європейського Союзу.
Через кризу в енергетиці органи місцевого самоврядування намагаються втримати школи та дитячі садочки, а для ресторанів та сфери туризму оголошене у липні підвищення вартості комунальних послуг стало серйозним ударом. Ми зібрали основні випадки закриття закладів зі сфери бізнесу, культури та комунального господарства.
БІЗНЕС. ГОТЕЛІ ЗАКРИВАЮТЬСЯ НА ЗИМУ АБО ВМИРАЮТЬ
У Шопроні закрився готель Lövér з 39-річною історією, який належав до мережі Danubius Hotels (найбільша готельна мережа в Угорщині, до якої входить 56 готелів в Угорщині, Великій Британії, Чехії, Словаччині та Румунії).
На 4 місяці закриють і найбільший готель в Угорщині, який також належить до цієї мережі – Danubius Hotel Hungaria City Center на 499 номерів.
Danubius Hotel Hungaria City Center. Фото: spies.dk
Крім того у Будапешті оголосили про закриття готелю Pipipoint, який почав роботу три роки тому у розпал пандемії коронавірусу.
За словами почесного президента Асоціації готелів і ресторанів Угорщини Томаша Флеша (Tamás Flesch), місячний рахунок за електроенергію для готелю на 150 номерів різко зріс з 10-12 мільйонів угорських форинтів (24,6 тис. євро – 28,5 тис. євро) до 100 мільйонів форинтів (246,2 тис. євро). Тож чимало готелів очікують на державну субсидію.
На думку президента Асоціації курортів Угорщини Золтана Канташа, загалом до половини курортів Угорщини будуть змушені закритися в перші шість місяців наступного року через підвищення цін на енергоносії та значне скорочення кількості гостей.
Готельні та інші заклади в Угорщині боролись з високими рахунками за комунальні послуги з 1 серпня, коли уряд опублікував поправку до відповідного законодавства, вимагаючи від підприємств платити ринкові ціни за газ та електроенергію.
Суть в тому, що урядове обмеження цін на електроенергію стосувалось тільки домогосподарств «середнього національного споживання», а ті, хто споживає більше середнього обсягу, включно з підприємствами, змушені платити за ринковими цінами, які вдвічі вищі на електроенергію та в 7 разів вищі для газопостачання.
Важливо
Слід зазначити, що у вересні уряд таки почав субсидувати енергоспоживання енергоємних компаній – держава компенсуватиме їм половину підвищення цін на енергоносії. Максимальний розмір субсидії становитиме 500 тис. євро терміном на три місяці.
Однак для отримання субсидії підприємства мають подати заявку до уряду, а також інвестувати в енергозберігаючі технології у період 2023-2024 років. Ще одна умова полягає в тому, щоб до кінця 2023 року кількість працівників не зменшилася більш ніж на 10%.
Читай також
З Угорщини практично зникли російські туристи: як адаптується місцевий бізнес
Угорське видання Átlátzzó та громадська організація K-Monitor нанесли на онлайн-мапу заклади та установи, які закрились тимчасово або назавжди.
НАЦІОНАЛЬНА ПОШТА
Енергетична криза в Угорщині зачепила і національну пошту – Magyar Posta, – у жовтні почалося закриття відділень у Будапешті. Так, керівництво компанії прийняло рішення закрити 35 відділень із найменшою відвідуваністю, щоб оптимізувати роботу мережі.
Однак у Magyar Posta Zrt. зазначили, що попри закриття в столиці і далі працюватимуть 112 поштових відділень замість 66, передбачених законодавством.
Крім того компанія планує максимально діджиталізувати свої послуги для того, щоб угорці могли користуватись поштовими послугами не тільки у відділеннях, а й онлайн.
ТЕАТРИ І КУЛЬТУРА
Також з метою економії уряд Угорщини розпорядився скоротити на 25% споживання електроенергії та газу в громадських будівлях. Це стосується, зокрема, культурних закладів – музеїв та театрів. Однак частина таких закладів культури на зиму просто не працюватимуть, адже не можуть дозволити собі витрати на опалення.
Так, наприклад, на зиму закриється найбільший театр опери в Будапешті “Еркель”, розрахований на 1800 місць. 111-річний театр є одним із трьох майданчиків Угорської державної опери, які закриються вже у листопаді.
Театр опери в Будапешті “Еркель”. Фото: Magyar Állami Operaház
На третину скоротить свою програму і Будинок сучасного мистецтва Trafo у Будапешті. Тут зменшать кількість репетицій та відключать від опалення частину будівлі.
У місті Годмезевашаргей на загальних зборах наприкінці жовтня прийняли рішення про закриття закладів культури та переміщення соціальних закладів як мінімум на три місяці для заощадження витрат на енергоресурси. Не чіпатимуть тільки дитячі садочки та ясла.
У місті закриють меморіальний комплекс, присвячений Голокосту, синагогу, освітній та культурний центри, міську бібліотеку та перенесуть на нові місця частину закладів, які надають соціальні послуги.
УРЯД І МІСТА СКОРОЧУЮТЬ КОМУНАЛЬНІ ВИТРАТИ
Енергетична криза спіткнула і державні органи. Так, наприклад, органи прокуратури змушені будуть закрити кілька своїх будівель по всій країні до весни наступного року. Скоріш за все, з метою економії на опаленні, прокуратури укрупнять, а громадян прийматимуть за новими тимчасовими адресами.
У місті Мако поблизу угорського кордону з Румунією крім економії на вуличному та декоративному освітленні також вирішили заощадити на роботі комунальних установ. Так тут на осінньо-зимовий період закрили конференц-центр, музей, спортивні зали, спортивну арену та тренувальні басейни, скоротили графік роботи бібліотек.
У Ніредьгазі, щоб заощадити на електроенергії, закриють студентський гуртожиток. Студентів попередили про необхідність переселитись до інших гуртожитків для їх укрупнення. Попри намагання адміністрації гуртожитка знайти шляхи економії на комунальних послугах, зниження кількості нових студентів та підвищення вартості комунальних послуг призвело до такого вимушеного кроку. Загалом під переселення потрапили близько 200 студентів.
Ніредьгаза. Фото: Attila Balázs / MTI
Варто додати, що передумови для енергетичної кризи в Угорщині закладались роками. Адже в той час як інші країни Європи намагались диверсифікувати постачання енергоносіїв, максимально переходити на зелену енергетику, угорський уряд дедалі тісніше затягував зашморг залежності від Росії.
За словами міністра технологій і промисловості Ласло Палковіча, 35-40% кінцевого споживання енергії в Угорщині покривається природним газом. 85% загального обсягу поставок газу імпортується, майже 90% імпорту надходить з Росії. Це вказує на нинішню вразливість і на те, наскільки Угорщина залежна від російської сторони.
Навіть попри намагання добудувати другу атомну електростанцію, щоб зменшити залежність від російської нафти, угорський уряд не зміг обійтись без російських інвестицій та російського ядерного палива.
Через це Угорщина потребує якомога швидшої розробки нової національної енергетичної стратегії, позаяк війна та енергетична криза зробили діючу стратегію, прийняту 3 роки тому, фактично нежиттєздатною.
Що таке Infopost.Media?
Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.