fbpx
05 Березня, 2025

«Голуби миру»: як Орбан та Фіцо йдуть всупереч політиці єдиної Європи щодо України

«Голуби миру»: як Орбан та Фіцо йдуть всупереч політиці єдиної Європи щодо України

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у середу здійснить візит до Парижа, щоб обговорити війну в Україні з президентом Франції Еммануелем Макроном. Про це повідомив речник угорського уряду Золтан Ковач на своїй сторінці в соцмережі Ілона Маска X (колишній Twitter). Візит відбудеться на «на запрошення Еммануеля Макрона».

Переговори між Орбаном і Макроном відбудуться менш ніж за добу до екстреної зустрічі 27 лідерів ЄС у Брюсселі. Вони зберуться в четвер, 6 березня, для обговорення теми підвищення безпеки Європи на тлі загрозливого відходу президента США Дональда Трампа від допомоги континенту. У понеділок увечері США призупинили військову допомогу Україні.

Раніше президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн План оголосила про план зі зміцнення оборони Євросоюзу ReArm Europe на 150 млрд євро. За її прогнозами, нові заходи допоможуть мобілізувати 800 млрд євро та збільшити допомогу Україні. Водночас Еммануель Макрон намагається очолити європейські зусилля щодо зміцнення єдності у відповідь на кроки Трампа. Для цього він організував дві зустрічі поспіль з країнами-союзниками в Парижі.

В той самий час дві сусідні з Україною країни неодноразово намагалася зірвати спільні європейські зусилля щодо підтримки України.

Glm0yxqxmaad2ox
Фото: Zoltan Kovacs / X

Внаслідок зусиль, докладених угорським прем’єром Віктором Орбаном до підриву європейської єдності, Будапешт не включили до жодної з паризьких зустрічей. Через це  Орбан заявив, що в Лондоні ухвалили рішення про продовження війни в Україні.

Він закликав до прямих переговорів з президентом Росії Владіміром Путіним і виступив проти гарантій безпеки та нової допомоги Україні. Орбан написав листа президенту Ради ЄС Антоніу Кошта з проханням, щоб глави держав і урядів країн-членів не ухвалювали письмових висновків щодо України на саміті в Брюсселі, який відбудеться 6 березня. У зверненні Орбана йдеться про проект нового пакету допомоги Україні, за яким ЄС планує надати Україні нову зброю, зокрема засоби протиповітряної оборони, снаряди та ракети, за рахунок нового фонду у 20 мільярдів євро. Натомість Орбан пропонує, щоб ЄС дотримувався політики США і почав прямі переговори з російським керівництвом про мир, який більшість урядів ЄС категорично відкидає як варіант.

У відповідь Орбану Антоніу Кошта 3 березня зазначив, що «існує розбіжність на шляху досягнення миру і, зокрема, підхід «мир через силу».

«ЄС також має підготуватися до участі в дискусіях для досягнення справедливого та тривалого миру. Крім того, щоб мир був тривалим, нам потрібно буде зробити свій внесок у надійні гарантії безпеки для України. Я очікую, що ми зможемо домовитися діяти відповідно», – додав він.

Tben0217 Copy
Фото: Tomáš Benedikovič / DennikN

Іншим соратником Віктора Орбана у Європі знову виступив прем’єр Словаччини Роберт Фіцо. Він на своїй сторінці в Facebook натякнув, що Словаччина зможе «ускладнити» ухвалення рішення на саміті ЄС у Брюсселі цього тижня, якщо блок не вимагатиме від України відновлення транзиту газу через свою територію.

За словами Фіцо, на зустрічі лідерів ЄС Словаччина не підтримає будь-яку військову та фінансову допомогу, якщо це означатиме триваліші бойові дії, і погрожує застосувати вето. На думку словацького прем’єра, військова допомога Україні має надаватися лише на двосторонній основі, тобто безпосередньо між окремими державами.

Він прямо не заявив, чи буде блокувати рішення саміту, якщо його вимоги не будуть виконані. Однак на прес-конференції, присвяченій умовам Словаччини напередодні саміту ЄС, він попередив, що ситуація на газовому ринку є критичною. За словами Фіцо, Європа «ніколи не буде конкурентоспроможною без транзиту газу територією України». А Україна може пропускати своєю газотранспортною системою не тільки російський, а й азербайджанський газ.

Раніше Роберт Фіцо також звинуватив Україну у використанні норм ЄС, які зобов’язують власників газопроводів транспортувати закуплений газ в Україну. За його словами, іноземні трейдери використовують для цього реверсний трубопровід Словаччини «Вояни – Ужгород».

 

Infopost.media

Коментарі