06 Січня, 2023

До «Шенгену» за новими правилами: які зміни чекають на українців при поїздках до Європи у 2023 році

До «Шенгену» за новими правилами: які зміни чекають на українців при поїздках до Європи у 2023 році

У 2023 році громадяни країн, які користуються безвізовим режимом з Європейським Союзом, у тому числі й громадяни України, для в’їзду до Шенгенської зони мають отримати електронний дозвіл ETIAS (European Travel Information and Authorization System). Вартість дозволу — 7 євро, він буде дійсний протягом 3 років.

Запуск системи ETIAS заплановано у листопаді 2023 року. Але ще протягом пів року з моменту її запуску такі дозволи будуть необов’язковими.

Daniel Schludi E1ri3wrelqm Unsplash

Що таке ETIAS

У ЄС підкреслюють, що реєстрація не є аналогом візи, оскільки не потребує підтвердження мети в’їзду чи надання супровідних документів (підтвердження доходів, статусу тощо).

Зазначається, що це автоматизована ІТ-система, яка створена для виявлення ризиків безпеки, нелегальної міграції або високих епідемічних ризиків, пов’язаних з безвізовими відвідувачами, які подорожують до країн Шенгенської угоди. Система має на меті «полегшити перетин кордонів для переважної більшості подорожуючих».

«Громадяни країн, які не входять до ЄС, і яким не потрібна віза для поїздки до Шенгенської зони, повинні будуть подати заявку через систему ETIAS перед своєю поїздкою», – йдеться на офіційному сайті Європейської комісії.

Зокрема наголошується, що вся інформація, зібрана за допомогою ETIAS, є конфіденційною. Вона збирається при повному дотриманні основних прав і принципів захисту даних, і необхідна лише для перевірки та запобігання потенційній небезпеці або нелегальної міграції з високим епідемічним ризиком.

«Після заповнення онлайн-форми заявки система перевірить інформаційні системи ЄС щодо кордонів і безпеки та, у переважній більшості випадків, видасть дозвіл на поїздку протягом декількох хвилин. У деяких випадках, коли необхідні додаткові перевірки мандрівника, видача дозволу на поїздку може тривати до 30 днів. Дозвіл на поїздку ETIAS буде обов’язковою умовою для в’їзду до країн Шенгенської угоди. Його разом із проїзними документами перевірятимуть прикордонники під час перетину кордону ЄС», – йдеться на офіційному сайті Єврокомісії.

Там зазначають, що «завдяки ETIAS органи влади отримають важливу інформацію, необхідну для оцінки потенційних ризиків щодо осіб, які подорожують до ЄС, і, якщо потрібно, у дозволі на поїздку може бути відмовлено. Держави-учасниці Шенгенської зони зможуть ефективніше керувати своїми зовнішніми кордонами та покращувати власну внутрішню безпеку».

Для чого ЄС запроваджує систему дозволів ETIAS?

Повідомляється, що система ETIAS зробить значний внесок у вирішення існуючих проблем безпеки, надаючи інформацію про безпеку, нелегальну міграцію та охорону здоров’я. Ці дані допоможуть владі держав-членів ЄС виявляти фізичних осіб, які можуть становити загрозу, і вживати заходів до того, як вони сягнуть кордонів Шенгенської зони.

Зокрема, система має покращити виявлення випадків торгівлі людьми (особливо щодо неповнолітніх), сприятиме боротьбі з транскордонною злочинністю, полегшить виявлення осіб, присутність яких у Шенгенській зоні може становити загрозу національній безпеці.

Дані, що зберігаються в ETIAS, відповідно до основних прав та захисту даних, також можуть бути надані національним правоохоронним органам та Європолу, якщо це необхідно для запобігання, виявлення або розслідування терористичного акту або інших злочинів.

Для яких країн працюватимуть нові правила

Такий дозвіл для перетину кордону країн ЄС буде наразі актуальним для громадян багатьох країн. В тому числі України (поки вона не стане членом ЄС та країною Шенгенської зони).

Це стосується, наприклад, і громадян Молдови. Як зазначає сайт zdg.md, «регламент ETIAS поширюється на держави-члени, що входять до Шенгенської зони, включаючи ті, які ще не повністю застосовують Шенгенське законодавство, а саме Хорватію, Кіпр, Болгарію та Румунію».

Протягом шести місяців з дати початку роботи ETIAS використання дозволу на поїздку буде необов’язковим. При перетині зовнішнього кордону ЄС, наприклад, молдовсько-румунського кордону, громадяни Молдови будуть проінформовані румунською владою про те, що вони будуть зобов’язані мати дійсний дозвіл на поїздку після закінчення 6 місяців з моменту початку дії ETIAS.

На початку запуску ETIAS Європейська комісія спільно з державами-членами Євросоюзу проведе інформаційну кампанію щодо впровадження системи. У випадку з Молдовою інформаційна кампанія проводитиметься і румунською мовою.

Угорський сайт index.hu повідомляє, що ідея запровадження такої системи в ЄС народилася ще у 2018 році. Її метою є контроль зовнішнього кордону Європейського Союзу та захист її громадян. Система визначає загрози безпеці ще до того, як вони дістануться території Європейського Союзу.

Там зазначають, що новації торкнуться й громадян Сербії, які раніше могли подорожувати до Угорщини та інших країни ЄС без візи та інших дозволів.

«Заявку необхідно подати на сайті ETIAS або в мобільному додатку. Форма має бути заповнена не пізніше ніж за 96 годин до дати поїздки. Також вона повинна містити, окрім іншої інформації, про доступність електронної пошти, паспортні та персональні дані. Потрібно сплатити 7 євро, або 2800 форинтів. Проте особам молодше 18 років і старше 70-ти не потрібно сплачувати візовий збір. Це також стосується й людей з інвалідністю», – пише видання.

За оцінками фахівців, процес подання заявки займе близько десяти хвилин, а саме схвалення надійде протягом кількох хвилин після подання заявки.

Як правильно подавати заявку на  ETIAS 

Сайт zdg.md зазначає, що більшість заяв має розглядається за кілька хвилин, але іноді термін може бути продовжений до 30 днів.

У деяких випадках обробка заяви може займати більше часу. Відповідне рішення має надійти протягом чотирьох днів. Цей період може бути продовжений до 14 днів, якщо у громадян запитують додаткову інформацію або документи, або до 30 днів, якщо особа була запрошена на співбесіду.

Зокрема рекомендують перед подорожами до країн, що вимагають дозволу на поїздку ETIAS:

  • подати заяву на отримання дозволу на поїздку ETIAS завчасно до придбання квитка або бронювання житла;
  • переконатися, що ваші паспортні дані збігаються з даними, вказаними у дозволі ETIAS — якщо вони не збігаються, вам можуть відмовити у в’їзді на кордоні;
  • переконатися, що ваш паспорт є дійсним протягом трьох місяців з дати, коли ви збираєтеся залишити європейські країни, які потребують дозволу ETIAS — інакше може бути відмовлено у в’їзді на кордоні;
  • з дозволом на поїздку ETIAS, ви можете перебувати на території країн ЄС до 90 днів протягом 180-денного періоду.

Нагадаємо, Міністерство інфраструктури України запустило послугу електронної черги під назвою єЧерга для вантажних транспортних засобів. Таким чином планують впорядкувати живу чергу на кордоні, оскільки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну потік транспорту значно зріс.

 

 

InfoPost.Media

Титульне фото: Daniel Schludi on Unsplash / traveltomorrow.com


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі