25 Січня, 2023

Чи залишиться Угорщина членом Європейського Союзу? – Петер Сійярто у інтерв’ю телеканалу CNBC

Чи залишиться Угорщина членом Європейського Союзу? – Петер Сійярто у інтерв’ю телеканалу CNBC

Угорщина пишається своїм членством у Євросоюзі, але проти втручання США у політику ЄС. Про це у  інтерв’ю американському діловому телеканалу CNBC заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.

Він також розповів про ставлення до війни в Україні, санкцій щодо Росії та ресурсних фондів ЄС.

Orban Szijjarto

В принципі, у інтерв’ю прозвучав стандартний для представника нинішнього угорського уряду набір наративів. Утім пролунало ще одне питання, яке час від часу піднімається у завуальованій формі з боку адміністрації Віктора Орбана.

«Чи збирається Угорщина залишитися в ЄС?», – запитав кореспондент Петера Сійярто.

«Звичайно. Ми пишаємося тим, що є членами Європейського Союзу. Ми беремо участь у дебатах про те, як зробити Європу, ЄС сильнішим. Але є два підходи: один з нас бачить майбутнє Євросоюзу в «Сполучених Штатах Європи», проти яких ми категорично виступаємо», – відповів угорський міністр.

Звідки лунають «погрози» покинути ЄС

Різного роду заяви, що Угорщина може покинути Європейський Союз та Шенгенську зону звучать досить давно. При чому як з боку самої Угорщини, так і від їхніх сусідок-партнерів. Останню таку заяву оприлюднив віцеканцлер Австрії Вернер Коглер, розкритикувавши рішення канцлера Карла Нехаммера, який виступив проти приєднання Румунії та Болгарії до Шенгену найближчим часом. За його словами якщо дотримуватися «тієї самої логіки», яка призвела до рішення про вето, то Угорщина також має бути виключена з Шенгенської зони.

«Справжня проблема полягає в Угорщині. Якщо слідувати логіці міністра внутрішніх справ (щодо відмови Румунії приєднатися), то Угорщину потрібно викинути з Шенгену, тому що саме звідти найбільше незареєстрованих мігрантів потрапляє до Австрії», – сказав віцеканцлер.

Раніше, у вересні 2022 року, міністр уряду Чехії з європейських питань Мікулаш Бек заявив, що вихід Угорщини зі складу Європейського Союзу є теоретично можливим. Причиною для цього стали дії уряду країни, а саме щодо антиросійських санкцій.

«Угорщина пройшла довгий шлях, на мій погляд, до краю своєрідної прірви, і тепер вона має вирішити, чи повертатися від цього краю, чи ризикувати стрибком, про наслідки якого я не хочу спекулювати», – підсумовує міністр, додавши, що теоретично це може бути вихід з Євросоюзу.

Відповідні настрої щодо можливого виходу з ЄС звучали неодноразово і з боку самої Угорщини.

«Настав час поговорити про Huxit – вихід Угорщини з Євросоюзу» – під таким заголовком проурядове видання Magyar Nemzet («Угорська нація») опублікувало у серпні 2021 року статтю політолога Томаша Фріча, близького до Орбана та партії «Фідес».

Тему можливого виходу країни з ЄС піднімали одразу кілька угорських політиків. Спікер угорського парламенту Ласло Кевер на початку липня в інтерв’ю заявив, що «абсолютно точно голосував би проти», якби референдум про членство Угорщини в ЄС проводився сьогодні. Міністерка юстиції Юдіт Варга наприкінці липня написала, що ЄС «більше не притулок, але в духовному розумінні – морг».

Першим був Орбан

Чергову заяву, яку багато ЗМІ сприйняли як погрозу виходу з ЄС оголосив сам Віктор Орбан 12 лютого 2022 року, під час щорічного звернення до нації.

За словами Орбана, уряд Угорщини не змириться з багатьма питаннями, як-от верховенство права з Європейським Союзом.

«Вони зараз ведуть священну війну, джихад верховенства права, і тут ми повинні показати силу!», – зазначив Орбан.

1644828960 1024x576

Прем’єр Угорщини зажадав від Брюсселя проявляти «терпимість» щодо Угорщини, «інакше йти спільним шляхом буде неможливо».

Утім згодом речник уряду Угорщини Золтан Ковач заперечив повідомлення низки іноземних ЗМІ про те, що прем’єр-міністр Віктор Орбан нібито «натякнув на вихід Угорщини з Європейського Союзу» у своїй програмній промові.

«Найголовніше, чи ми хочемо залишатися разом… Тому що Європейський Союз має майбутнє лише в тому випадку, якщо ми зможемо залишитися разом, попри зростання культурного відчуження. Ми, зі свого боку, хочемо зберегти Європейський Союз разом. Тому ми неодноразово робили пропозиції щодо толерантності до Брюсселя та Берліна», – цитує Ковача видання Іndex.hu.

Погрози чи політичні ігри?

Очевидно, погрози «виходу з ЄС» для Угорщини були частиною їхньої власної політики або політичної гри, з можливістю певного тиску на Брюссель, зокрема для отримання коштів з європейських фондів. Однак те, що ці тези цілком серйозно згодом підхопили їхні партнери — це досить тривожний сигнал.

Брюссель справді зумів покарати Угорщину фінансово, позбавивши її багатьох мільйонів євро через проблеми з верховенством права. Теоретично існує можливість позбавити уряд Орбана й права голосу в ЄС. І тут все залежить від самої Угорщини — яким шляхом вона буде далі рухатися, зокрема, і щодо підтримки санкцій проти Росії.

Щодо ставлення самих угорців до Євросоюзу, то промовистим фактом є те, що більшість з них підтримують перехід з національної валюти (форинта) на спільну європейську валюту (євро). За результатами минулорічного опитування це рішення підтримують 69 відсотків громадян Угорщини.

Тому, очевидно, й відповідь Петер Сійярто щодо можливого припинення членства в ЄС, відображає якоюсь мірою настрої більшої частини населення країни.

Про що ще розповів Сійярто

Щодо санкцій позиція Угорщини залишається незмінною. За словами глави угорського МЗС, під час переговорів щодо першого пакету санкцій розраховували, що вони поставлять російську економіку на коліна і що війна скоро закінчиться. Однак він вважає, що цього не сталося, оскільки російська економіка суттєво не постраждала, війна не наближається до кінця, а економіка Європи страждає від санкцій більше, ніж економіка Росії.

«Санкції є більш шкідливими для Європи, ніж для Росії. Тому ми не повинні рухатися далі в напрямку санкцій, оскільки вони просто не виправдали очікувань і цілей, пов’язаних з ними», – сказав Петер Сійярто в інтерв’ю CNBC.

Щодо війни в Україні глава міністерства зазначив, що Угорщина стоїть на боці України і засуджує військову агресію, і наголосив, що слід поважати територіальну цілісність і суверенітет іншої країни.

«Ця війна погана. Я вже чітко дав це зрозуміти російській стороні, коли ми обговорювали, що це неправильно і що вони повинні поставити цьому край. Ми засуджуємо війну, ми хочемо миру, але питання в тому, чи допомогли санкції нам — міжнародній спільноті, Європі і так далі — наблизитися до миру. Не думаю, що вони допомогли», – каже Сійярто.

Він також сказав, що Брюссель нібито не дозволив Угорщині отримати доступ до фондів ЄС із політичних причин, а не юридичних причин. За словами Сійярто, «Брюссель не сприймає той факт, що в Угорщині вже понад дванадцять років існує правий, патріотичний, християнсько-демократичний уряд, який йде проти мейнстріму і досі є успішним».

 

InfoPost.Media

Титульне фото: Pool/EPA/EFE


Що таке Infopost.Media?

Це суспільно-політичне видання, яке розповідає українській аудиторії про національні меншини, а їм – про сучасну Україну. Ціль Infopost.Media – посилити національний діалог та згуртованість, протидіяти дезінформації та маніпуляціям, а також повернути Україну в її рідний дім – вільну спільну мультикультурну Європу.

Коментарі